Salda Gölü, I. Derece Sit Alanı İlan Edilmiştir

Salda Gölü 1. Derece Sit Alanı İlan Edilmiştir

Tertemiz suları, bembeyaz kumsalları ile ünlü ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinen Salda Gölü, sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

Süratle yapılaşmaya gidilerek tatil sitelerinin yapılması halinde göl hızlı bir şekilde kirleneceğinden, şu andaki peyzajının ve ekolojik yapısının korunması ve yapılaşmanın dondurulması için Kültür Bakanlığı, İzmir II numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 14.06.1989 gün ve 786 sayılı kararı ile I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Bu karar; Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunun 28.7.1992 tarih ve 1501 sayılı yeni kararı ile tadil edilerek, Salda Gölü kıyısındaki bazı mahaller, 2.derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Salda Gölü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 19/7/2006 tarihli ve 118209 sayılı yazısı üzerine, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 21.08.2006/ 11033 tarih ve nolu kararı ile Turizm Merkezi olarak kararlaştırılmıştır.

I. Derece Sit Alanı Nedir?

Bilimsel muhafaza açısından evrensel değeri olan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olması ve ender bulunması nedeniyle kamu yararı açısından mutlaka korunması gerekli olan, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak alanlardır.

Kontrol Et

Salda Gölü Özel Misafirlerini Ağırladı

Salda Gölü Özel Misafirlerini Ağırladı Isparta Süleymen Demirel Üniversitesi tarafından uygulanan “Gizemli Çocuklar Doğada-2”  projesi …

Bir Yorum

  1. 1999yılı ağustos ayında gençlik kampına katıldık SDÜ BEDEN EĞİTİMİ BÖLÜMÜ olarak 1hafta göl kıyısında kaldık süperdi her şey mükemmel doğa harikası

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.