Salda Gölü Yamaç Paraşütü

Salda Gölü Yamaç Paraşütü

Bembeyaz kumsalları sayesinde ‘Türkiye’nin Maldivleri’ benzetmesiyle anılan, mavinin ve yeşilin bütün tonlarını görebileceğiniz eşsiz bir doğaya sahip Salda Gölü’nde yapılabilecek ekstrem sporlardan biri de yamaç paraşütüdür.

Salda Gölü’ne yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan ‘Salda Kayak Merkezi’nden başlayan uçuş serüveni Yeşilova Belediye Halk Plajı’na ayaklarınızın basmasıyla sona eriyor. Hava şartlarının durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte uçuşlar yaklaşık 30 dakika sürmektedir. ‘Single’ diye adlandırılan yalnız uçuşların yanı sıra ‘tandem’ yani bir pilot eşliğinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü(Paragliding) Nedir?

Yamaç paraşütü, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen, bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak sureti havalanılan ekstrem spor türüdür. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce / saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik (tandem) kanatları da vardır.

Yamaç Paraşütüne Katılamayacak Kişiler

  • 100 kg üstü kişiler
  • 100 kg altı fakat koşamayacak kişiler
  • Hamile bayanlar
  • Aşırı derecece panik atak rahatsızlığı olanlar
  • Kardiyolojik hastalığı olan kişiler
  • Herhangi bir madde tesiri olan veya aşırı alkollü kişiler

Uçuşlardan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Yedek paraşüt bütün uçuşlarda olması gereken bir malzemedir. Herhangi bir risk durumunda pilot tarafından atılmaktadır.
  • Yamaç paraşütü etkinliği için herhangi bir yaş sınırı yoktur. 5 yaşından 90 yaşına kadar herkes etkinliğe katılabilir.
  • Uçuşlar esnasında rahat kıyafetler ve spor ayakkabısı tercih edilmelidir.
  • Uçmak için herhangi bir deneyime ihtiyaç yoktur. Uçuştan önce deneyimli pilotlar sizlere brifing verecekler, kalkış ve iniş esnasında neler yapmanız gerektiğini sizlere aktaracaklardır. Uçuş boyunca tüm kontrol deneyimli pilotlardadır.

Son yıllarda, dünyaca ünlü Fethiye-Babadağ ve Pamukkale yamaç paraşütü alanlarına alternatif olabilecek yerlerden biri haline gelen Salda Gölü muhteşem manzarasıyla adrenalin tutkunu misafirlerini bekliyor. Müthiş keyifli görsel bir şölen eşliğinde muhakkak ‘Salda Gölü’nde Yamaç Paraşütü‘ deneyimi yaşamalısınız.

Sıra dışı bir deneyim yaşamak isteyen adrenalin tutkunu bütün misafirleri Salda Gölü’ne bekliyoruz.

Kontrol Et

Salda Gölünde Kaçak Yapılar Kaldırılıyor

Salda Gölünde Kaçak Yapılar Kaldırılıyor Salda Gölü çevresinin daha düzenli hale getirilmesi, gölün korunması ve …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.