Salda Gölü’nde Muhteşem Lezzet: ‘Kıymalı Tost’

Salda Gölü’nde Muhteşem Lezzet: ‘Kıymalı Tost’

Muhteşem manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan temiz havası, beyaz kumsalları, berrak suyu… gibi bir çok özelliği bir arada barındıran ve benzerlerinden belirgin farklılık gösteren Salda Gölü’nde, ziyaretçilerin muhakkak tadına bakmasını tavsiye ettiğimiz bir lezzeti sizlere sunmak istiyoruz: ‘Kıymalı Tost’

Salda Gölü ve çevresinde yöresel lezzetleri tadabileceğiniz herhangi bir işletme bulunmamakta. Göl ve çevresindeki bütün işletmelerde ızgara çeşitleri ve aperatif yiyecekler bulunuyor. Yolu Salda Gölü’ne düşen misafirlerin tadına bakmadan geçmesin diye tavsiye edebileceğimiz yegane yiyecek, Yeşilova’nın imza lezzeti kıymalı tost.

Salda Gölü kenarında yeni tostçular açılmaya devam etmektedir. Salda Gölü’ne yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Yeşilova ilçesinde yaklaşık 10 tane tostçu bulunmakta. Nüfusu 5 bin civarında olan Yeşilova’da tostçu sayısı biraz fazla. Tabiki bunda yerel halkın kıymalı tost sevgisi büyük önem arz ediyor. Özellikle yaz aylarında gece geç saatlere kadar açık olan işletmelerde, farklı tost çeşitleri bulunsa da genellikle kıymalı tost satılmaktadır. Bu özelliği ile Salda Gölü ve çevresini “Kıymalı Tostçular Diyarı” olarak adlandırabiliriz.

Mis gibi kızartılmış ekmeğe, tost için hazırlanmış özel kıymadan konulmaktadır. İçerisine isteğe bağlı maydanoz, soğan, kırmızı biber, domates konulmaktadır. Ayrıca tost ile birlikte kızartılmış kuru biber ve acı biber turşusu servis edilmektedir.

Tostun yanında genellikle Denizli’de üretimi yapılan ‘Zafer Gazoz’ yada Burdur’da üretilen ‘Bursüt Ayran’ sunulmaktadır.

Kıymalı tost fiyatları makul seviyedelerdir. Bazı ziyaretçilerin bu kadar ucuz fiyatlarda kıymalı tost satılmasını yadırgamakta, altında farklı şeyler aramaktadırlar. Gerçekten fiyatı sizleri aldatmasın herhangi bir hile yok, yöredeki genel tost fiyatları ucuz.

Kontrol Et

Emine Erdoğan, Çalışmaları Yerinde İnceledi

Emine Erdoğan, Salda Gölü’nde Yapılan Çalışmaları Yerinde İnceledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.