Salda Gölü’ne Sahip Çıkılmalı

 Salda Gölü’ne Sahip Çıkılmalı!

Türkiye’nin en temiz, en berrak ve en derin göllerinden olduğu bilinen, içinde endemik hayvan ve bitkiler barındıran, pek nadir görülen bembeyaz kumsalları bulunan, dünyada Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü tanıtıma ve korumaya muhtaç!

Salda Gölü’nün korunması ve tanıtılması için “Salda Gölü’nün Geleceği İçin Salda Gölü Birliği Kurulması Şart” yazımızda önerilerde bulunmuştuk.

Göller Yöresi’nin bozulmamış ve bakir göllerinden Salda Gölü, yurt geneli ve dünyada, yeterince tanıtımı yapılmadığından; gölden ne turizm geliri elde edilebiliyor ne de göl yeterince korunabiliyor.

Oysa çok da uzağımızda bulunmayan Burdur Gölü için, “Göl Yoksa Burdur Da Yok” projesi düzenlendi. Proje yurt çapında ses getirdi. Hem Burdur’un hem de Burdur Gölü’nün tanıtımına büyük katkı sağladığı inancındayız.

“Göl Yoksa Burdur da Yok” kampanyası ile Burdur Gölü ile yapılan çalışmalar kapsamında Hollanda’da yaşayan Türk Halk Müziği sanatçısı Karsu Dönmez, Burdur Gölü’nün su seviyesindeki azalmaya dikkati çekmek için gölde ‘Gesi Bağları’ türküsüne klip çekti. “Megastar” Tarkan projenin reklam yüzlerinden olarak projeye destek verdi.

Burdur’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, her geçen gün kurumaya devam eden Burdur Gölü’nü kurtarmak için bir araya geldi. Burdur’da faaliyet gösteren 26 sivil toplum kuruluşunun katıldığı “Burdur Gölü’nü Kurtarma Ekibi” adı verilen grup, gölün kurtulması için yapılması gereken çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Burdur Gölü Kurtarma Ekibi Üyeleri

Burdur Su Sporları Klubü Derneği
Burdur Gazeteciler Cemiyeti
Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası
Burdur Doğa Sporları Klubü
Burdur Muhtarlar Dernği
Burdur Tüm Muhtarlar Derneği
Burdur Merkez Sulama Birliği
Jeofizik Mühendisleri Odası Burdur Temsilciliği
TEMA Vakfı Burdur Temsilciliği
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası
Cumhuriyet Kadınları Derneği Burdur Şubesi
Burdur Elektrik Teknisyenleri Klubü Derneği
Köy-Koop Burdur Birliği
Makine Mühendisleri Odası Burdur Temsilciliği
İnşaat Mühendisleri Odası Burdur Temsilciliği
Doğa Derneği Burdur Temsilciliği
Elektrik Mühendisleri Odası Burdur Temsilciliği
Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği
Burdur Yardımsevenler Derneği
Burdur Tüketiciyi Koruma Derneği
Burdur Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği
Atatürkçü Düşünce Derneği Burdur Şubesi
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
Usta Öğreticiler Derneği
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Burdur Şubesi
Burdur Süt Üreticileri Birliği

Salda Gölü’nün tanıtımı ve korunması adına, şuana yapılan ne bir proje ne de bir girişim bulunmakta. Oysa Salda Gölü; eşine ender rastlanacak güzellikte kumsalları olan, Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak göllerinden. Dünyada Mars özelliği gösteren iki yerden birisi konumunda. Yapılan araştırmalarda göl kenarındaki çamurun bir çok cilt hastalığına iyi geldiği tespit edilmiş. Dokunulmamış bakir güzelliğiyle gürültüden uzak, yayla ve göl havası eşliğinde tatil geçirilebilecek en güzel ortamlardan.

Herhalde bunca güzelliği içinde barındıran Salda Gölü, bulunduğu konumdan daha iyisini hak ediyor.

Salda Gölü’nün tanıtımına ve korunmasına gönül vermişler olarak temennimiz; en yakın zamanda gereken önlemlerin alınarak, yurdumuzun bu saklı cennet köşesinin korunması, gerekli yatırımların yapılarak en iyi şekilde tanıtımının yapılması.

Kontrol Et

Emine Erdoğan, Çalışmaları Yerinde İnceledi

Emine Erdoğan, Salda Gölü’nde Yapılan Çalışmaları Yerinde İnceledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.