Salda Gölü Araştırmacılara Konu Oldu

Salda Gölü Araştırmacılara Konu Oldu

Burdur’un Yeşilova İlçesindeki Türkiye’nin en derin göllerinden Salda Gölü bu sezon araştırmacılara konu oldu.

Sena_Akcer_On_SaldaGoluComMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğretim üyesi Yard.Doç.Dr.Sena Akçer Ön’ün yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK Projesi kapsamında 14-28 Temmuz tarihleri arasında Salda Gölü’nde sismik veriler toplanacak, göl tabanından 4 m uzunluğunda karotlar ve su örnekleri alınacak ve göl civarının karadan jeolojisi araştırılıyor.Projenin çalışma konusu son 5000 yılda iklim değişimlerinin belirlenmesi ve tektonik etkilerin ve ayrıca yine MSKÜ öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Bedri Kurtuluş ve ekibi ile göl ve civarı kaynaklardan su örnekleri alınarak suyun kalitesi ve kirliliği araştırılacak.

Yurtiçi ve yurtdışından araştırmacıların olduğu proje kapsamında Salda Gölü arazi ayağına İTÜ EMCOL’dan Dursun Acar, Burak Yalamaz ve Fırat Üniversitesi’nden Doç.Dr.Kadir Eriş katılan araştırmacıların yanında MSKÜ’den 1 doktora, 4 yüksek lisans ve 5 lisans öğrencisi katıldı.

İlk hafta yapılan sismik çalışmalarda göl tabanının yaklaşık 15 m derinliğinde katmanlarının belirlenmesi Yeşilova Belediye Halk Plajından gölün karşısındaki Doğanbaba Köyüne doğru en derinlik araştırma çalışmaları başladı. Kuzey-batı yönünde henüz sismik araştırma yapılmadığından dolayı gölün en derin yeri önümüzdeki günlerde belirlebecek. Gölü doğudan batıya kesen ve göl içinde de gözlenen bir fay bulunmaktadır. Sismik verilerin analizleri yapıldığında güncel ve eski faylar daha net olarak belirlenecek.

Karot (göl tabanından alınan çamur) örneklerinin ilk incelemelere göre farklı kil katmanlarından oluştuğu tespit edildi. Bilimsel açıdan ilginç olan Salda Gölü’nde yaşayan siyanobakteriler stromatolit yapılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu canlılar yerkürenin en eski canlı tipleri ve Salda Gölü’nde gözlendi.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda göl tabanı haritalanarak fayların yerleri belirlenmiştir. 2,5 yıl sürecek olup projenin çıktıları gerek TÜBİTAK’a sunulacak rapor ile gerekse de bilimsel dergilerde yayınlanacak makalelerle herkesin faydasına sunulmaya planlanıyor..

Yakın ilgi ve yardımlarından dolayı Yeşilova Belediye’si ve halkına çok teşekkür eden Doç. Dr.Sena Akçer Ön ; “Araştırma boyunca Yeşilova Salda Gölü’nde kamp yapıyoruz havası ve suyu mükemmel olan Salda Gölü gerçekten çok harika bir yer. Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek her türlü ihtiyacımızda yeterince yardım ediyor ve önümüzü açıyor, tatil yapmak için tekrardan gelmeyi düşünüyoruz” şeklinde memnuniyetini dile getirdi.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend