Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü Nerede?

Alabildiğine beyaz kumsalları ve tertemiz suyu ile ‘Türkiye’nin Maldivleri’ benzetmesiyle bilinen Salda Gölü’nü tanımayan kalmamıştır herhalde. Yerel ve ulusal basında çıkan onlarca haber, sosyal medya fenomenlerinin paylaşımları karaçam ormanlarıyla çevrili Salda Gölü’nün popülaritesini had safhaya çıkarmaya devam ediyor.

Bu yazımızda ‘Salda Gölü nerede?’, ‘Salda Gölü’nün coğrafi özellikleri nelerdir?’ gibi Salda Gölü ile alakalı soruların yanıtlarını bulacak ve Salda Gölü’nü yakından tanıma fırsatı edineceksiniz.

Salda Gölü; Akdeniz Bölgesi ve Göller Yöresi içerisinde yer alıp Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisindedir. Burdur-Antalya-Denizli üçgeninin tam ortasında konumlanmaktadır.

Burdur 75 km1 saat 10 dakika
Denizli 95 km1 saat 30 dakika
Antalya148 km2 saat 11 dakika
Isparta107 km1 saat 45 dakika
Muğla160 km2 saat 15 dakika

Salda Gölü Harita


Salda Gölü’nün Coğrafi Özellikleri

Denizden Yüksekliği (Rakım) :1193 metre
Derinliği :185 metre
Yüzölçümü :44 kilometrekare
Koordinatları :37° 33′ 9″ Kuzey ile 29° 40′ 53″ Doğu

Jeolojik çökmeyle binlerce yıl önce meydana gelmiş olan Salda Gölü manyezitli yapısıyla Mars gezegenine benzerliğiyle dikkat çekiyor. Dünya üzerinde Mars’a benzeyen 2 noktadan biri olarak gösteriler Salda Gölü’nda bu kayaç oluşumları ve kumullar da görülmeye değer. Zira yuvarlak yapıya sahip gölde sular çekilince ortaya 7 beyaz ada çıkıyor. Salda Gölü 1989 yılından beri birinci derece sit alanı olarak korunuyor.

Gölün çevresindeki ormanlarda özellikle kışın bol sayıda keklik, tavşan, tilki ve yaban domuzu görülebilirken gölde ise sazan balıkları, pasbaş, patka ve dik kuyruklu ördekler yaşamlarını sürdürüyor.

Salda Gölü hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz, sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz rehber niteliğindeki sayfalarımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend