Salda Gölü’nde Cankurtaran Olmalı

Salda Gölü’nde Cankurtaran Yok!

Her yıl bir önceki yıldan daha fazla ziyaretçi akınına uğrayan, beyaz ile mavi tonlarının birlikte dans ettiği eşsiz güzellik Salda Gölü’nde büyük eksiklerden biri; hiç bir plajında resmi cankurtaran bulunmamasıdır. Geçtiğimiz günlerde yüzme bilmeyen bir ziyaretçinin simitle açılması sonucu boğulması konunun önemini daha belirgin hale getirmiştir.

Plajlarda Cankurtaran Bulundurmak Yasal Bir Zorunluluktur

Plajlar ve havuzlarda cankurtaran bulundurmak yasal bir zorunluluktur. Nitekim farklı Bakanlık ve kurumlarca çıkarılan yönetmeliklerde de plajlarda cankurtaran bulundurma zorunluluğu yer almaktadır.

  • Kültür ve Turizm Bakanlığı Cankurtaran Bulundurma Yönetmeliği,
  • Tükiye Sualtı Sporları Federasyonunun Havuz, Su Parkı, Sahil ve Kıyı İşletmelerinin Uyması Gereken Kurallar ve Denetimi Yönetmeliği
  • Sağlık Bakanlığı Yüzme Havuzları, sahil ve kıyı işletmelerinin uyması gereken kurallar ve denetimi Yüzme Havuzu İşletilmesine ait hükümler yönetmeliği çıkarılan yasal düzenlemelerden bazılarıdır.

Ziyaretçiler Cankurtarana Değil Allah’a Emanet!

Bembeyaz kumsalları ve bakir güzelliği ile ‘Türkiye’nin Maldivleri’ benzetmesi yapılan Salda Gölü’nü resmi olmayan rakamlara göre 2018 yılında 500 bin kişi ziyaret etmiştir. 2019 yılı için bu rakamın 1 milyon olması beklenmekte ve önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artacağı öngürülmektedir.

Bakir ve doğal güzelliği sayesinde ziyaretçi akınına uğrayan Salda Gölü’nün hiç bir plajında resmi cankurtaran bulunmamaktadır. Yüzme havuzlarında dahi bulundurulan cankurtaranın, her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Salda Gölü’nde bulunmaması büyük eksikliklerden biridir. Ziyaretçiler adeta kendi kaderlerine terk edilerek cankurtarana değil Allah’a emanet edilmektedir.

Boğulmalarda İlk 5-10 Dakika Hayati Önem Taşımaktadır

Geçtiğimiz günlerde Salda Gölü’nde, uzun yıllardan sonra boğulma vakası gerçekleşmiştir. Yeni dalış rekoru için Salda Gölü’nde bulunan Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can ve ekibi, olaya yarım saatlik arayla müdahale etmişler ve cansız bedeni çıkarmışlardır.

Tanık olduğu olayın etkisinde kalan Dünya Rekortmeni Derya Can, üzüntüsünü dile getirerek boğulma olaylarında ilk 5-10 dakikanın önemine vurgu yapmış ve bu süre uzadıktan sonra kurtulma şansının azaldığını dile getirmiştir.

Derya Can, Salda Gölü’nün çok güzel ve inanılmaz bir cazibesi olduğunu da belirterek, “Dip yapısı olarak balçık özelliği var. Kıyıda hazırlık yaparken bir anda ayak bileklerime kadar gömülüyorum. Yine bir anda derinleşiyor. Bu yüzden yüzme bilmeyenler için çok büyük tehlike. Hem aniden derinleşiyor hem de tatlı suyun deniz gibi kaldırma kuvveti yok. Bu nedenle kenarda yüzmek, oynamak can güvenliği için önemli” dedi.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend