Salda Gölü İle İlgili Tüyolar

Salda Gölü İle İlgili Tüyolar

Salda Gölü’nün turkuaz sularını yeni fark eden, inci beyazı kumsallarını görüp hayran kalan, sosyal medya paylaşımlarını görüp ‘ben de buraya ayak basmalıyım’ diye iç geçiren bütün misafirlerimize ‘Salda Gölü İle İlgili Tüyolar’ veriyoruz.

Türkiye’nin Maldivleri‘ benzetmesiyle bir anda ilgi odağı haline gelen doğa mücevheri Salda Gölü’nde, siz değerli ziyaretçilere kolaylık sağlaması ve rehberlik etmesi amacıyla ‘Salda Gölü İle İlgili Tüyolar‘ veriyoruz. Aklınızın bir köşesinde yer etmesi için sizlere sunduğumuz tavsiyelerimiz küçük ama çok değerli önerilerdir. Önerilerimize göz gezdirerek Salda Gölü ziyaretinizi daha verimli hale geçirebileceğinizden eminiz.

Yaz Aylarında Özellikle Hafta Sonları Çok Kalabalık

Bundan bir kaç yıl önce Salda Gölü’nden bahsederken şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak, sessiz, sakin gibi ifadeler kullanabiliyorduk. Sosyal medya sayesinde keşfedilen Salda Gölü’nü anlatmak için artık söylenebilecek tek şey ‘Çok Kalabalık!’

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla artan kalabalık, ancak havaların soğumasıyla eski haline dönüyor. Mayıs ayından itibaren başlayan insan seli Eylül sonlarına kadar devam ediyor. Yaz aylarında özellikle hafta sonu ve bayrama denk gelen tatillerde muhteşem bir kalabalık oluyor. Yarıyıl tatilini Salda Kayak Merkezi’nde geçirmek isteyen misafirler dönem arasında hatırı sayılır bir kalabalık oluşturuyor. Konaklama, yüzme, ulaşım gibi bir çok konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sizlere tavsiyemiz; tatil planlarınız arasında Salda Gölü ziyareti yer alıyorsa hafta içine almanız. Aksi takdirde kalabalıkla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

Akşamları Serin ve Soğuk Geçiyor

Gözde tatil alanları arasına giren Salda Gölü, yaz sıcaklarından bunalmış özellikle Antalya gibi nemli yerlerden kaçış rotası haline geldi. Bunaltıcı sıcaklardan ve nemden kurtulmak için Salda Gölü’ne kendini atan ziyaretçilere altın değerinde bir uyarımız var; ‘Salda Gölü Geceleri Çok Soğuk

İnsan yazın donar mı diye düşünmeyin, donarsınız. 1193 metre rakımlı Salda Gölü yazın da serin geçiyor. Özellikle çadırda konaklayacak misafirler geceleri kötü süprizlerle karşılaşmamak için yanlarında fazla battaniyelerini getirmeyi unutmasınlar.

Sizlere tavsiyemiz; yaz-kış ayrımına girmeden kesinlikle yanınızda kalın giysiler bulundurmanız.

Telefonlar Çekmiyor

Salda Gölü’nün eşsiz beyaz kumsallarında, turkuaz renkli suyunda benzersiz fotolar çektiniz ve sosyal medyada bunları paylaşmak için sabırsızlanıyorsunuz. Bu isteğinizi bir parça ertelemek durumunda kalabilirsiniz çünkü gölün bir çok yerinde telefonlar sağlıklı çekmiyor.

Duruma iyi tarafından bakacak olursak iş yoğunluğundan telefonları hiç susmayan ziyaretçiler az da olsa dinlenme fırsatı bulacaklardır.

Suyun berraklığını en çok sabahın erken saatlerinde görebilirsiniz.

Salda Gölü’nü çekici kılan özelliklerinden biri de mavinin bütün tonlarını bir arada bulunduran berrak suyudur. Çekecek olduğunuz fotoğraflarınıza doğal fon oluşturan bu berraklığı günün her anınında yakalamanız biraz zor.

Gölün dibinde bulunan magnezyum ve manyezit yapılı kum farklı etmenlerle suyun dibinden suya karışırsa Salda Gölü berraklığını göremeyebilirsiniz. Rüzgarlı havalar, insanların suya girmeleri gibi etmenler suyu bulanıklaştırıyor.

Gölde suyun berraklığını ve turkuaz mavisinin bir çok rengini belirgin olarak görebilmek ancak sabah saatlerinde mümkün.

Yeşilova Halk Pazarı Perşembe Günü

Bir diğer önerimiz doğal, organik meyve ve sebze arayanlara gelsin. Salda Gölü’ne yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Yeşilova Halk Pazarı her hafta perşembe günleri kuruluyor. Yeşilova ilçesinin hemen girişinde bulunan Yeşilova Halk Pazarında birçok organik ürünü uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ayrıca yöreye özel tarhana, el yapımı pekmez, doğal salça gibi bir çok ürün de pazarda yer alıyor.

İzinsiz Çadır Kuranları Jandarma Uyarıyor

Kamp için Salda Gölü’nü seçenlerin göz önünde bulundurması gereken bir uyarıda bulunalım; göl ve çevresinde istediğiniz yere ulu orta çadır kurmak yasak!

Salda Gölü’nde kamp için ayrılmış resmi alan ‘Yeşilova Belediye Halk Plajı’dır. Bunun haricinde herhangi bir yere kamp atmak isteyenleri jandarma uyarıp, çadırlarını kaldırıyor. Göl çevresinde sessiz sakin bir yere kamp çadırınızı kurup yerleştikten sonra tatsız süprizlerle karşılaşmamak için çadırınızı belirtilen alana kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Beyaz Kumlardan Yansıyan Işık Yakıcı Etkiye Sahip

Salda Gölü kumsalı deniz kumsallarını aratmayacak güzellikte ve bembeyaz. Bu beyazlıkta göle girmek ve güneşlenmek isteyen ziyaretçilere bir uyarımız var; beyaz kumlar güneş ışığını yansıtıcı dolayısıyla yakıcı etkiye sahip. Sizlere tavsiyemiz; özellikle güneşin ışığının dik açıyla geldiği öğle vakti yüzmemeniz ve güneş kreminizi yanınızdan eksik etmemeniz.

Çamur Banyosu Yapın!

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda Salda Gölü’ndeki çamurun sayısız etkisi olduğu görülmüş. Cilt hastalığı, sivilce, eklem ağrıları, sedef gibi problemleri olanlar bu çamurlarla şifa buluyorlar. Cildi yumuşatma, gözenekleri açma, selüloit ve çatlak tedavisi ve toparlama etkisi, antiseptik tesiri ile akne ve sivilceleri yok etme, kırışıklıkları giderme, siğilleri absorbe etme özellikleri bulunduğu biliniyor. Cilde sürülen çamur cildi gerdiriyor ve genç hissetmenizi sağlıyor.

Küçük bir hatırlatmada bulunalım; çamur banyosu yapacağınız çamur killi ve burna hoş gelmeyen bir kokusu olacaktır. Yalnız kil yıllar öncesinde şampuan yerine kullanılırdı ve yumuşamış olan deriyi parlatıyor. İçinde bir çok mineral barındıran ( kükürt, klorür, florür…) çamurdan bu kadar koku gelmesi doğal karşılanmalı…

Salda Gölü’nde muhakkak suretle çamur banyosu deneyimi edinin, eğlenceli vakit geçirmenin yanında cildinize olan faydasını hemen hissedeceksiniz.

Yamaç Paraşütü Yapın!

Son yıllarda Babadağ ve Pamukkale’ye alternatif yamaç paraşütü alanlarından biri haline geldi Salda Gölü. Salda Gölü’nün eşsiz doğasını kuş bakışı görüp farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere tavsiyemizdir. Tabi ki yükseklik korkunuz yoksa!

Bisikletle Gölün Etrafını Turlayın

Salda Gölü’ne gelen herkese istisnasız tavsiyemiz insanların yoğun olduğu üç beş kıyıdan sıyrılıp gölün keşfedilmemiş bir çok kıyısını bizzat dolaşmanızdır. Göl çevresini arabanızla, yürüyerek yada bisikletlerle gezebilirsiniz. Gölde ATV araç kiralama seçeneği şimdilik olmamasına rağmen bisiklet kiralayan işletmeler var.

Salda Gölü’ne gelip de göl çevresini dolaşmadan ayrılmanın büyük bir eksiklik olacağı kanaatindeyiz. Bu deneyimi yaşamanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

‘Salda Gölü İçine Çekiyor’ ve ‘Her Yer Su Yılanı Dolu’ Yalanları

Tatil planları arasına Salda Gölü’nü alanların yaptıkları ön araştırmalarda, önyargı yaratan iki hurafeden bahsedeceğiz. Biri Salda Gölü’ndeki su yılanları, diğeri ise gölde boğulma olayları

Öncelikle ‘Salda Gölü’ndeki Yılanlar‘ konusuna açıklık getirelim. Salda Gölü her sulak alanda olduğu gibi farklı canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu canlılardan biri de su yılanlarıdır. Gölde su yılanları bulunmaktadır. Su yılanlarının bir kaç özelliğinden bahsedelim. Kış uykusuna yatarlar, yazları daha çok aktiftirler. Su altında uzun süre nefessiz duramazlar, yüzeye nefes almak için çıkmak zorundadırlar. Boyları 10-40 cm arasında değişen su yılanları zarar göreceklerini hissettiklerinde ısırabilirler ve kesinlikle zararsızdır. Herhangi bir tereddüt yaşamayın, Salda Gölü’nde su yılanları ile yaşanan olumsuz bir olay yok.

Salda Gölü’nün içine çektiği yalanına açıklık getirelim. Gölün girdap oluşturduğu, insanları içine çektiği gibi mesnetsiz yalanlar dolanmaktadır. Salda Gölü’nde en son boğulma vakaları en son on yıl öncesinde oldu. İnsanlar gölün tabanındaki gevşek yapıdan korkup bunu söylemiş olabilirler belki. Gönül rahatlığıyla göle gelip yüzebilirsiniz. Herhangi bir suda boğulma oranınız neyse Salda Gölü’nde de odur, içiniz ferah olsun.

Gün batımını Gölün Kuzey Yakasından İzleyin

Salda Gölü’nün farklı köşelerinde olağanüstü anlara şahitlik edebilirsiniz. Gün batımını izleyebileceğiniz en uygun alan gölün kuzey yakasında bulunan Doğanbaba ve Kayadibi köyleri arasıdır. Eğer akşamı Salda Gölünde geçirecekseniz gün batımını bu alanlarda izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bol Bol Fotoğraf Çekin

Geçirdiğiniz güzel anları olağanüstü Salda güzelliği ile ölümsüzleştirip birleştirebileceğiniz bir çok alan bulunmakta Salda Gölü’nde. Farklı açılardan bir çok benzersiz kareler yakalayabilirsiniz. Siz de fotoğraflarınıza marjinallik katıp, harika doğal fonlar arayanlardansanız Salda Gölü ziyaretinizi bir an önce gerçekleştirmelisiniz.

Gitmek İçin En Uygun Zaman

Salda Gölü’ne gitmek için en uygun zamanı bize sorarsanız istisnasız her zaman cevabını veririz. Salda Gölü’nün her anının farklı bir güzelliği olduğunu düşünenlerdeniz.

Salda Gölü’ne gitmek için uygun zaman Salda Gölü’nde ne aradığınız, neyi bulmak istediğiniz ile alakalı aslında. Yüzmek, kamp kurmak için Salda Gölü’ne geliyorsanız Mayıs ortalarından Eylül ortalarına kadar Salda Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Aradığınız sessizlik, huzur, yalnızlık ise havaların biraz soğumasını beklemelisiniz. Fotoğraf çekimi için geliyorsanız yılın her günü Salda Gölü’ne uğrayabilirsiniz.

Aşağıda sizlere Salda Gölü ziyaretinizde rehberlik edecek, faydalı olacağına inandığımız yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Salda Gölü Ulaşım Olanakları

Salda Gölü Konaklama Önerileri

Salda Gölü Yemek Tavsiyeleri

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Salda Tabiat Parkı Plajı Son Gelişmeler 2021

Tabiat Parkı Plajından Son Gelişmeler

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Salda Gölü Tabiat Parkı Plajından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend