Salda Gölü’nün Yüzülebilir Plajları

Salda Gölü’nün Yüzülebilir Plajları

Turkuaz renkli tertemiz sularında yüzebilmek, benzersiz manzarasında bir kare fotoğraf alabilmek, doyumsuz manzarasını izleyebilmek için Türkiye’nin dört tarafından onlarca insan ziyaret ediyor Salda Gölü’nü.

Sizlere kendine has bir çok özelliği bulunan, içerisinde sayısız güzelliği barındıran kapalı havzalı Salda Gölü’nün yüzebileceğiniz en güzel plajlarını tanıtmaya çalışacağız. Sizlere sunduğumuz bu yazımızda ‘Salda Gölü Yüzme Rehberi‘ niteliğindedir. Bu rehber sayesinde Salda Gölü’nün farklı sahillerini daha yakından tanıyacaksınız.

Öncelikle birkaç konuya açıklama getirelim. Salda Gölü zemini killi, çamursu ve gevşek bir yapıya sahiptir. Bunu gölün hemen her yerinde görmeniz mümkündür. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için gölün yüzülebilen alanları dışında yüzmemenizi tavsiye ediyoruz.

Diğer bir konu ise Salda Gölü’nün yüzülebilen bütün plajlarında ‘Göle Girmek Tehlikeli ve Yasaktır‘ yazılı uyarı levhaları var. Bunlar yetkililerin sorumluluktan kurtulmak için asmış olduğu levhalardır, sizlere sunulan sahillerde aklınıza farklı bir durum gelmeden yüzebilirsiniz.

Bundan başka bir çok yerde bu konuya açıklama getirdik ama burada da söyleyelim; gölde girdap yok, kimseyi içine de çekmiyor. Bu söylentileri çıkaranların elle tutulur hiç bir kanıtı yoktur. Gölde boğulma vakaları olmuştur, doğrudur. En son gölde boğulma olayı on yılı geçkin süre önce olmuştur. Alkollü, bilinçsizce, gelişigüzel her yerden göle girmeye çalışan kişiler boğulmuştur.

Yüzülebilir plajlarda güvenli yüzme alanları belirlenmiş ve sınırlandırılmıştır. Bir insan boyunu geçmeyen bu güvenli alanların dışında yüzmek size kalmış bir durumdur.

Kısacası Salda Gölü’nde kulaç atmadan sizlere sunduğumuz tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneriyor ve Salda Gölü’nün harika plajlarını anlatmaya geçiyoruz.

Tabiat Parkı Orman Plajı

Tabiat Parkı Orman Plajı, süt beyaz kumsalları, benzersiz mavi ile uçuk yeşilin bir arada bulunduğu tabiat harikası olan Salda Gölü’nde yüzebileceğiniz en güzel plaj konumundadır.

Plajda yüzülebilir güvenli alanlar belirlenmiş ve sınırlandırılmıştır. Göl kenarında ‘Göle Girmek Tehlikeli ve Yasaktır‘ yazılı uyarı levhaları asılmıştır.

Plaja giriş ücretlidir ve her yıl ücret tarifesi Orman Bakanlığı tarafından yeniden belirlenmektedir. Alanın yüzmek için en elverişli plaj olması ve piknik yapmak için de uygun olması bu alanı fazlasıyla cazip kılmaktadır. Salda Gölü’nün en kalabalık alanlarından biridir.

Tabiat Parkı Orman Plajı hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız…

Yeşilova Belediye Halk Plajı

Salda Gölü’nde konaklama ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Yeşilova Belediye Halk Plajı’nın işletmesi Yeşilova Belediyesine aittir. Zemini sert ve ince beyaz kumlardan oluşan plaj, yüzmek için ideal alanların başında gelmektedir.

Yetkililer tarafından yüzülebilir güvenilir alanlar belirlenmiştir ve gerekli uyarı levhaları asılmıştır.

Giriş ücretli olup her yıl ücret tarifesi her yıl Yeşilova Belediye tarafından belirlenmektedir.

Salda Gölü’nün en kalabalık alanlarından biri olan Yeşilova Belediye Halk Plajında piknik yapabilir, kamp kurabilir, bungalov ev kiralayabilir ve çamur banyosu yapabilirsiniz.

Yeşilova Belediye Halk Plajı hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız…

Maldivler Plajı

Salda Gölü’nün “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ün kazanmasında ve tanıtımında büyük pay sahibi olan plaj, gölün de adını aldığı Salda Kasabası kıyılarında bulunmaktadır. Son zamanlarda ‘Saldivler Plajı’, ‘Maldivler Plajı’ gibi isimlerle anılan plaj güzelliği ile ziyaretçilere görsel şölen sunmaktadır.

Maldivler Plajı, Salda Gölü’ndeki yüzülebilir plajlardandır. Plaj kıyısındaki 15-20 metrelik kısım gevşek zeminli ve kaygan yapıdadır. Göle yüzmek için girenler bu çamursu yapıyı görünce haklı olarak yüzmekten imtina etmektedirler. Bu durumdan kaynaklanan korku yaşayan misafirlerimiz müsterih olsunlar; Maldivler Plajı yüzülebilir bir alandır.

Maldivler Plajı; gölün yapısındaki magnezyum ve manyezitli yapıdan kaynaklanan beyaz adacıkların ve geniş süt beyazı kumsalların en belirgin olarak görülebildiği bir alandır.

Ayrıca bu plajda vücuda iyi etkisi bulunan çamur banyosu yapabilir ve gölün muhteşem beyazını fon olarak kullanıp mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Maldivler Plajı hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız…

Doğanbaba Plajı

Doğanbaba Plajı daha çok yerli piknikçilerin uğradığı bir plajdır. Diğer plajlara nazaran daha sakindir. Plajda bir tek pideciden başka bir işletme bulunmamaktadır ve giriş ücretsizdir.

Doğanbaba Plajı da yüzülebilir plajlar arasındadır, yalnız zemin kum değil taşlı yapıdır. Bundan dolayı göle girerken ayağınızı incitebilirsiniz.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Salda Tabiat Parkı Plajı Son Gelişmeler 2021

Tabiat Parkı Plajından Son Gelişmeler

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Salda Gölü Tabiat Parkı Plajından …

2 Yorum

  1. Merhaba, bir grup turist ile haftasonu Salda ya gelecegiz. Plaj yuzmeye açık degil mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend