Salda Gölü’nde Ne Yenir?

Salda Gölü Yemek Rehberi

Bembeyaz kumsalları ile “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adından sıkça söz ettiren, gezgin ve kampçıların uğrak mekanı haline gelen, sosyal medya fenomenlerinin tek kare alabilmek için kilometrelerce yol teptiği, turkuaz renkli yerdir Salda Gölü.

Salda Gölü’nü ziyarete gelen misafirlere kolaylık sağlaması açısından ‘Salda Gölü Yemek Rehberi‘ derledik. Bu rehber sayesinde  seyahatiniz esnasında tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz lezzetleri keşfedecek, belki de vazgeçilmezleriniz arasında yer vereceksiniz.

Salda Gölü’nde Ne Yenir?‘ sorusuna geçmeden birkaç hatırlatmada bulunalım. Göl ve çevresinde yöresel yemek sunumu ile ilgili herhangi bir işletme bulunmamaktadır ki zaten göl çevresinde genel olarak işletme sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu yüzden çok fazla beklenti içine girmemenizi tavsiye etmekle birlikte, bahsedeceğimiz benzersiz lezzetleri şiddetle denemenizi öneriyoruz.

Kıymalı Tost

Türkiye’nin hemen her bölgesinde envaiçeşit tost yapılmasına rağmen sadece belirli yörelerde kıymalı tostu yeme şerefine nail olabilirsiniz. Salda Gölü ve çevresi de bu yerlerden birisi…

Mis gibi kızartılmış ekmeğe, tost için hazırlanmış özel kıymadan konulmaktadır. İçerisine isteğe bağlı maydanoz, soğan, kırmızı biber ve domates eklenmektedir. Ayrıca tost ile birlikte kızartılmış kuru biber ve acı biber turşusu servis edilmektedir.

Tostun yanına genellikle Denizli’de üretimi yapılan ‘Zafer Gazoz’ yada Burdur’da üretilen ‘Bursüt Ayran’ sunulmaktadır.

Göl kenarındaki işletmelerde ve yaklaşık 5 km uzaklıktaki Yeşilova ilçesinde hemen her yerde kıymalı tost bulabilirsiniz. Yeşilova’da yaklaşık 10 tane tostçu bulunmakta. Nüfusu 5 bin civarında olan Yeşilova’da tostçu sayısı biraz fazla. Tabii ki bunda yerel halkın kıymalı tost sevgisi büyük önem arz ediyor. Özellikle yaz aylarında gece geç saatlere kadar açık olan işletmelerde, farklı tost çeşitleri bulunsa da genellikle kıymalı tost satılmaktadır. Bu özelliği ile Salda Gölü ve çevresini “Kıymalı Tostçular Diyarı” olarak da adlandırabiliriz.

Bazı ziyaretçilerin kıymalı tostun fiyatının ucuz olmasından hayıflandıklarını duymaktayız:) Gerçekten fiyatı sizleri aldatmasın herhangi bir hile yok, yöredeki genel tost fiyatları ucuz.

Kıymalı Pide

Salda Gölü ziyaretinizde denemenizi tavsiye ettiğimiz diğer bir lezzet ise kıymalı pide. Yöreye özgü kıymalı pideler eminiz ki daha önce yediklerinizden bambaşka bir lezzet.

Göl kenarında kıymalı pide yiyebileceğiniz tek işletme Doğanbaba kasabasında bulunmaktadır. ‘Pideci Sami Usta’ bu işi layıkıyla yapan ender ustalardandır, tavsiye ediyoruz. Ayrıca Yeşilova’daki hemen her restoranda kıymalı pide bulabilirsiniz.

Burdur Şiş

Burdur Şiş; ince ama geniş bir şiş kullanarak yapılan, görünümü Adana Şişe benzese de o kadar baharatlı olmayan, genelde pide üstünde servisi yapılan bir ızgara türüdür. İçerisinde tadı bozmayacak oranda kuyruk yağı bulunduğundan hızla tüketmenizi öneriyoruz. Özelliği lezzetini baharatlarda değil etin lezzetinde aramasıdır. Burdur ve Yeşilova’da yemeniz mümkün.

Tarhana Çorbası

Türkiye’nin hemen her bölgesinde ‘tarhana çorbası’ içmeniz mümkün ama her yörenin tarhana çorbası farklı bir lezzet. Salda Gölü ve çevresindeki ev yapımı ekşimsi tarhanaların tadına baktığınızda diğer tarhana çorbalarından belirgin lezzet farkı olduğunu kolaylıkla ayırt edebileceksiniz.

Özellikle kış aylarının sofraların vazgeçilmesi yöresel tarhanalara; damak zevkinize göre sarımsak, maydanoz, kuru biber hatta nohut eklenerek farklı lezzetler türetilmektedir.

Salda Gölü’nde yöresel tarhana çorbası içebileceğiniz bir işletme olmamasına rağmen, civar köylerde birçok yöresel tarhana satıcısı ile karşılaşmanız mümkün. Evinizde pişirmek üzere az da olsa ev yapımı yöresel tarhanalardan götürmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca köylerde yetişmiş, organik ve çabuk pişen fasulye ve nohut da alabilecekleriniz arasında. Evde ‘keşke biraz daha alsaydık’ pişmanlığını yaşayanlar iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirler 🙂

Haşhaşlı Dondurma

Sadece yaz aylarında yeme şerefine erişebileceğiniz farklı bir lezzet daha; haşhaşlı dondurma… Yanında tulumba tatlısı veya baklava ile birlikte sunumu yapıldığı gibi külahta da veriliyor. Yeşilova Belediye Halk Plajı’nda ve Yeşilova’daki dondurmacılarda yaz aylarında bulabilirsiniz.

Bu saydıklarımızın yanında; yerel halkın göl kenarında doğal malzemelerden yaptıkları gözlemelerin ve özel yaşatma havuzları bulunan işletmelerdeki dağ kekikli ve sarımsak soslu alabalıkların tadına bakmanızı da tavsiye etmeden geçmeyelim.

Salda Gölü’ne kadar gelip de bu lezzetleri tatmadan gidenlerin Müslüm Baba’dan ‘Son Pişmanlık Neye Yarar’ şarkısını ısrarla dinlemeye devam ettiklerini duymaktayız:)

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Salda Tabiat Parkı Plajı Son Gelişmeler 2021

Tabiat Parkı Plajından Son Gelişmeler

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Salda Gölü Tabiat Parkı Plajından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend