Salda Gölü Kıyısına Millet Bahçesi Yapılacak

Salda Gölü’ne ‘Millet Bahçesi’ Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Burdur’a geldi. Ziyaret kapsamında Salda Gölü’ne de uğrayan Kurum, Salda Gölü kıyısına “Millet Bahçesi” yapılacağını ve Salda Gölü’nün 17. Çevre Koruma Bölgesi olacağını duyurdu.

Burdur ziyareti kapsamında Salda Gölüne gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Salda Gölü’nün Türkiye’deki 17. Çevre Koruma Bölgesi olacağını açıklayan Kurum, göl kenarına insanların faydalanmaları için 2019 yılı içerisinde ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını söyledi.

Burdur’a İki ‘Millet Bahçesi’ Yapılacak

Salda Gölü ve çevresine yapılması planlan projelerden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Burdur’a iki tane millet bahçesi yapılacağını duyurdu.

Yapılması planlanan millet bahçelerinden bir tanesi Burdur Devlet Hastanesi yanındaki 40 dönümlük alana diğeri ise 300 bin metrekarelik alanı içine alan Salda Gölü kenarına olacağını sözlerine ekledi.

Salda Gölü ‘Çevresi Koruma Bölgesi’ İlan Edilecek

Salda Gölü ve çevresinde 61 familyaya ait 301 adet sucul ve karasal bitki türünün bulunması dolayısıyla korunmasının da zorunlu olduğunu belirten Bakan Kurum, Salda Gölü’nün ‘Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edileceğini duyurdu.

Türkiye’de şuan itibariyle 16 Çevre Koruma Bölgesi bulunduğunu ifade eden Kurum, Salda Gölü’nün de özel çevre koruma bölgesi ilan edildiğinde bu sayı 17 adede çıkmış olacağını belirtti.

Gölün özel koruma çevresi ilanı ile birlikte 295 kilometre karelik alan koruma altına alınmış olacak.

Göl Çevresine Bisiklet Yolu Yapılacak

Salda Gölünün korunarak gelecek nesillere aktarılması ve gelen ziyaretçilere de günübirlik en iyi şekilde hizmetler sunulmasını sağlamak adına yeni projeler planladıklarını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, göl çevresine bisiklet ve yürüyüş yolu yapılacağını duyurdu.

Gölün etrafında bisiklet ve yürüyüş yolu projesi ile insanların hem yürüyüş yapabileceklerini hem de göl çevresinde bisiklet turu yapma imkanına kavuşacaklarını ifade eden Bakan Kurum, yapılan düzenlemeler ile bölgedeki istihdamı artırmayı hedeflediklerini duyurdu.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Vekil Bayram Özçelik’ten Salda Millet Bahçesi Hakkında Bilgi

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Vekil Bayram Özçelik, Salda Gölü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend