Salda Gölü’ne Bisiklet Yolu ve Kamp Alanı

Salda Gölü’ne Bisiklet Yolu ve Kamp Alanları Yapılacak

Burdur Valisi Ali Arslantaş, sosyal medya hesabından, Salda Gölü çevresinde yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Salda Gölü çevresine bisiklet yolu, Salda Kayak Merkezi bölgesinde kamp alanları yapılması planlanıyor. Ayrıca Beyaz Adalar Bölgesi yeniden düzenlenecek.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Salda Gölü’nün korunarak turizme açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un talimatlarıyla bir dizi çalışma yaptıklarını duyurdu. Yapılan çalışmalar neticesinde Salda Gölü çevresinde yapılacak çalışmaları açıkladı.

Beyaz Adalar’da Göle Girilmeyecek

Kurulun bilimsel çalışmaları ve saha çalışmaları sonucunda hazırladığı rapor doğrultusunda Bakanlığımız ve Valiliğimiz “15 Ekim 2020 itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır.” kararı aldı.

Salda Gölündeki güncel stromatolit oluşumlarının Dünya’da az bulunan bir örnek olması ve gölün bu yönü ile ekolojik olarak benzersizlik özelliğine sahip olması, Salda Gölünün mutlaka ve çok titiz korunmasını zorunlu kılmaktadır.

Ziyaretçiler Fiziki Zarar Veriyor

Güncel stromatolit oluşumlarının bulunduğu Beyaz Adalar bölgesinde sıkı koruma önlemlerine rağmen neredeyse ziyaretçilerin tamamının henüz balçık haldeyken ya da henüz olgunlaşmamış oluşumlara fiziki olarak zarar verdikleri ve çiğnedikleri izlenmiştir.

Sadece gölün içerisinde değil, suyun dışında da hızlı bozulmaların olduğu görülmektedir. Her gün binlerce insanın alanda dolaşması ve bunların yarattığı baskı nedeni ile derin çukurlar oluşmaktadır. Suyun çekildiği alanlarda ise derin çatlaklar görülmektedir.

Salda Gölünün stromatolit oluşumuna neden olan jeobiyokimyasal sürecin devam ettiği etkisi veren Beyaz Adalar bölgesinde suya girme yasağının getirilmesi ve gölün plaj gibi kullanılmasının engellenmesi koruma yönünden son derece yerinde bir karar olmuştur.

Göl Çevresinde Organik Üretime Geçilecek

Göl suyunun kimyasal olarak kirlenmesini önlemek için yeraltı suları yoluyla gübre atıklarının karışmasının engellenebilmesi için göl çevresinde organik üretime geçilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Beyaz Adalar’da Seyir Terasları Yapılacak

Beyaz Adalar bölgesini görebilecek şekilde 3 ayrı noktada ziyaretçiler için ahşap seyir terasları yapımına başlanmaktadır.

Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi Mahallelerinin kanalizasyon atıklarının göle karışmasını engellemek için İller Bankası desteğiyle arıtma tesisleri çalışması başlatılmıştır.

Köy pansiyonculuğunun yaygınlaştırılması için Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi Mahallelerinde oturan vatandaşlarımızın başvurabileceği hibe programı uygulaması başlatılmıştır.

Göl Çevresinde Bisiklet Yolu Yapılacak

Salda Gölü çevresinde 36 km uzunluğunda bisiklet yolu yapımına başlanacaktır.

Kayak Merkezi Çevresinde Çadır Alanları Oluşturulacak

Salda Kayak Merkezi

Salda Gölü’ne kuş uçuşu 7 km mesafedeki kayak tesisleri bölgesinde çadırlı kamp alanları ve karavan kamp alanları oluşturulacaktır.

Salda Gölü ve yakın çevresinin ziyaretçi taşıma kapasitesinin belirlenmesini ve gerekli alt yapı yatırımlarının tamamlanmasını takiben, Beyaz Adalar bölgesine girişler ve kullanımlar yeniden düzenlenecektir.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend