Maldivler Plajı Kumları Eski Yerine Taşındı

Maldivler Plajının Kumları Eski Yerine Taşındı

Salda Gölü Maldivler Plajındaki çevre düzenlemeleri kapsamında, yüklenici firma tarafından usulsüzce kamyon ve kepçelerle başka plaja taşınan kumlar eski yerine taşındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının talimatıyla iş makinelerinin kullanılmadığı tamamen kürek, el arabası ve tırmıklarla yapılan restorasyon çalışması tamamlandı.

Maldivler Plajı bölgesindeki çevre düzenlemeleri kapsamında, yüklenici firma tarafından kamyon ve kepçelerle Belediye Halk Plajı yürüyüş yolu zeminine dökülmek üzere taşınan kumlar eski yerine taşındı. Titizlikle yürütülen çalışmalarda iş makineleri yerine kürek, el arabası ve tırmık kullanıldı.

Maldivler Plajında Neler Yaşanmıştı?

Salda Gölü Maldivler Plajı olarak adlandırılan bölgede, göle yaklaşık 800 uzaklıktaki alandan yaklaşık 30 kamyon magnezyum yapılı beyaz kum iş makineleriyle yürüyüş yolu yapılmak üzere Belediye Halk Plajına taşınmıştı. Yaşanan bu talihsiz olayın basına yansıması sonrası bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum tarafından açıklama yapılmıştı. Kurum yaşanan bu usulsüz olaydan büyük üzüntü duyduğunu, taşınan kumların eski yerine taşınması için gereken önemin gösterileceğini söyleyip olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Ardından yüklenici firma 421 bin TL cezaya çarptırılmıştı. Ayrıca olayla ilgili sorumluluğu bulunan Tarım ve Bakanlığından biri genel müdür olmak üzere görevden almalar gerçekleşmişti. Kumların geri taşınması için üniversitelerin biyoloji, jeoloji ve deniz bilimleri ana bilim dallarında yer alan akademisyenlerin, Çevre Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin de yer aldığı bir kurul oluşturulmuş, çalışmalar bu kurul nezaretinde yapılıyordu. Ayrıca Beyaz Adalar Plajında yapılan çalışmaların herkes tarafından 24 saat canlı izlenebilmesi için alana kameralar takılmıştı.

Salda Gölü Canlı İzlemek İçin Tıklayınız.

Restorasyon Başarılı Bulundu

Bilim insanlarının nezaretinde iş makinesi sokulmayan alanda, çok sayıda işçiyle hassas bir çalışma yürütüldü. İşçilerin el arabasıyla eski yerine taşıdığı malzeme, kürek ve tırmıklarla Beyaz Adalar bölgesindeki orijinal yerine yayıldı.

Salda ve çevresinde inceleme yapan kurul üyeleri, gölün başka bir alanına taşınan malzemenin eski yerine tekrar getirilmesini sağlayan jeoekolojik restorasyonu başarılı buldu.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend