Salda Gölünde Kaçak Yapılar Kaldırılıyor

Salda Gölünde Kaçak Yapılar Kaldırılıyor

Salda Gölü çevresinin daha düzenli hale getirilmesi, gölün korunması ve yöredeki turizm faaliyetlerinin canlandırılırken doğal çevre tahribatının en alt düzeye indirilmesi amacıyla başlatılan ‘Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi’ kapsamında göl çevresindeki kaçak yapıların yıkımına başlandı.

Salda Gölünü daha düzenli ve cazip bir turizm merkezi haline getirmek amacıyla başlatılan Millet Bahçesi Projesi kapsamında göl çevresindeki bütün kaçak yapıların kaldırılması kararı alındı. Bu kapsamda imarı bulunmayan irili ufaklı bütün yapıların kaldırılma çalışmaları devam ediyor.

Yetkililerin Gölü Koruma Hassasiyeti Devam Ediyor

Salda Gölü’nün doğal yapısının bozulmadan turizme kazandırılması konusunda yetkililerin hassasiyeti devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Salda Gölü’nü ziyaret etmiş ve Emine Erdoğan, “Gerçekten görünce mutmain (ikna) oldum. Bütün halkımızın da mutmain olmasını tavsiye ediyorum. O halden bu hale gelişi, gerçekten çok güzel bir girişim. Bakanlığımızı tebrik ediyorum.” açıklamalarında bulunmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “14 Mart 2019 tarihinde sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla Salda bölgesinde, 44 kilometrekare olan göl yüzeyini biz 7 kat artırarak 295 kilometrekare alanı bir özel çevre koruma bölgesi ilan ettik. Yine daha önce 5 bin 998 hektar olan sit alanımızı yaklaşık 1,5 kat artırarak 8 bin 500 hektara çıkardık. Amacımız bu bölgede yapılaşmaya hiçbir şekilde müsaade etmemek ” ifadelerini kullanmıştı.

Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak “Salda Gölü Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile 18 Özel Çevre Koruma Planı içerisinde olup, bu alan içinde hiçbir yapılaşmaya izin vermiyoruz. Salda Gölü ve çevresine izinsiz bir çivi çakanın elini kırarlar. Bunu ben bir il valisi olarak söylüyorum. Burdur’un tarihi yerlerine önem veriyoruz. Özellikle son zamanlarda Salda Gölü’nün Çevre Koruma Planı’na aykırı davrananlara asla izin vermeyeceğiz, buna kimse yeltenmesin” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca Sayın Şıldak Salda Gölü Tabiat Parkı’nın 120 dekar olan alanının 2019’da 570 dekara çıkarıldığını kaydeden Vali Şıldak, “İlave edilen 450 dekar alan, kontrolsüz girişlerin ve kirlenmenin önlenmesi amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğümüzce doğal dokuya uygun olarak ahşap direkli kafes telle çevrilerek koruma altına alındı.” ifadelerini kullanmıştı.

Bungalov Evler Kaldırıldı

Salda Gölü ziyaretçilerinin gerek fiyat uygunluğu gerekse konumu itibariyle en fazla tercih ettikleri konaklama seçeneklerinden biri olan bungalov evler kaldırıldı. Yeşilova Belediye Halk Plajı içerisinde yer alan ve aylar öncesinde rezervasyonları dolan bungalov evlerin kaldırılmasıyla göl kenarında konaklanabilecek sadece iki otel bulunmakta.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Vekil Bayram Özçelik’ten Salda Millet Bahçesi Hakkında Bilgi

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Vekil Bayram Özçelik, Salda Gölü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend