Aydınlı Fotoğrafçılar Salda Gölü’nde ‘Tehlikeye Dikkat Çekti’

Aydınlı Fotoğrafçılar Salda Gölü’nde ‘Tehlikeye Dikkat Çekti’

Aydınlı fotoğrafçılar Aşkın Yeğin ile Murat A. Çiçek, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan ve yok olma tehlikesi yaşayan Salda Gölü’ne dikkati çekmek için ‘’nü fotoğraf’’ çalışması yaptı. Modelliğini Asya’nın yaptığı çekimleri “Tehlikeye dikkati çekmek istedik” şeklinde ifade ettiler.

Salda_Golu_Farkindalik_17_SaldaGoluComBurdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan ve 184 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en temiz göllerinden olan Salda Gölü’nü besleyen Düden Çayı’na baraj kurulmak istenmesi, çevrecilerin tepkisine neden oldu. Salda Gölü’nün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkati çekmek isteyen Aydınlı fotoğrafçılar Aşkın Yeğin ve Murat A. Çiçek, Salda Gölü kenarında ‘’nü fotoğraf’’ çalışması yaptı. Çekimlerde modelliği Asya’nın yaptığını bildiren Murat A. Çiçek, şunları söyledi:

Salda Gölü, 184 metreye ulaşan derinliğiyle en derin göl. Ayrıca, Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıdığı belirtilen Salda Gölü’nün hidromanyezit içeren bembeyaz kumsalları var. Benzersiz yüksek alkalin içeren ve ekolojik dengesini halen koruyan Salda Gölü, suyu en temiz göllerimizin başında geliyor. Endemik Salda yosun balığına da ev sahipliği yapan göl ve çevresi, Maldivleri aratmayan görüntüsüyle 110 kuş türünün de yaşam alanı. Bütün bu özellikleriyle dünyanın ender sulak alanlarından biri olan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında 1’inci Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alındı.

“Yapılacak Gölet, Gölü Yok Eder”

Magnezyum yüklü bembeyaz kumsalıyla Maldivleri aratmayan Türkiye’nin en temiz göllerinden Salda Gölü’nü besleyen tek su kaynağı olan Düden Çayı’na DSİ tarafından sulama amaçlı gölet yapılmak istendiğini belirten Murat A. Çiçek, şöyle devam etti:

“2015 yılı yatırım programına alınan ve ihale aşamasında olduğu öğrenilen göletin yapılması durumunda, dünyanın en güzel göllerinden biri olan Salda’nın geleceği tehlikeye girecek. Salda’nın da içinde bulunduğu Göller Bölgesi’nde son yıllarda onlarca gölet inşa edildi. Başta Burdur Gölü olmak üzere pek çok doğal sulak alanın yok oluşuna zemin hazırlanmış oldu. Şimdi de Salda Gölü’nü besleyen tek kaynak olan Düden Çayı’na gölet yapma kararı alınması bu doğal güzelliğin yok olması demektir. Yapılacak gölet, gölü yok eder. Biz tehlikeye dikkat çekmek istedik.”

Salda Gölü’nün yok olmaması için çaba harcadıklarını söyleyen Aşkın Yeğin de “Biz farkındalık yaratmak adına bu çalışmayı yaptık” dedi.

Salda Gölü’nü Farkedin “Nü Fotoğraf” Çalışması

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir Yorum

  1. Salda Gölü’ne gereken değer verilmesi gerekiyor. Duyarlı arkadaşları tebrik ediyorum, güzel bir çalışma olmuş. Umarım ses getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend