Plajlara Araç Girişine Kazıklı Önlem

Salda Gölü'ne Plajlara Araçla Girişe Önlem Alındı

Plajlara Araç Girişine Kazıklı Önlem

Bembeyaz kumsalları sayesinde ‘Türkiye’nin Maldivleri’ benzetmesi yapılan Salda Gölü sahillerine araç girişine engellemek için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından kazıklar çakılıyor.

Turkuaz renkli tertemiz suyu, Mars’ın kayaç yapısına benzerliği, mis gibi havası ile benzersiz tatil alanları arasında yer alan Salda Gölü’nün plajlarına araç girişini engellemek için yetkililerce kazıklı koruma yapılmaya başlandı. Salda Gölü çevresinde bir çok alan yaklaşık 1’er metre aralıklarla dikilen kazıklarla korunmaya çalışılacak.

Uygulama Başkanlardan Eleştiri Aldı

Plajlara Araç Girişine Çitli Duvar Kazıklı Önlem

Bembeyaz kumsalların araçlarla çiğnenip kararmasına karşı alınan kazıklı engeller, Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından eleştiri aldı.

Yeşilova Belediyesi Başkanı Nuri Özbek, “Gölümüzün korunmasını, araç girişinin engellenmesini biz de istiyoruz ancak daha estetik bir çözüm bulunabilirdi. Tablo hiç hoş değil. Gölün yapısını kazıkla bozdular. Kaygılarımızı Bölge Müdürlüğü’yle de paylaştık. Yol boyunca koca koca kazıklar var. Belki burası farklı bir sistemle korunabilirdi. Umarım çalışmanın devamında bu çirkin görüntü bir şekilde engellenir” diye konuştu.

Uygulamayı tam anlamıyla rezalet olarak değerlendiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “Biz göllerimizi koruyalım dedikçe karşımıza garip uygulamalar çıkıyor. Salda bizim için eşi benzeri olmayan bir değer. Ama biz bu değere korurken bile zarar veriyoruz. O kazıklar o güzelliğe yakışmış mı? Motorlu araçlar göl kıyısından uzak tutulmalı tabi bu oradaki turizm yapısına uygun biçimde gerçekleştirilmeli. Bunun dünyada onlarca örneği var. Konunun takipçisiyiz.” dedi.

Daha Önce Çukurlarla Önlem Alınmıştı

Salda Gölü Plajlarına Araç Girişine Çukurlu Önlem

Geçtiğimiz seneye kadar Salda Gölü kıyılarına kadar inen araçların, plajlara girişini engellemek için çukurlar kazılmıştı. Görsel kirlilik yaratan ama amacına hizmet eden bu uygulama kazıklı duvarlarla son buldu.

Her ne kadar eleştiri de almış olsa uygulamayı son derece yerinde buluyor, gölün estetiğine zarar vermeyecek bir önlem olarak düşünüyoruz.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA Mars'a İniyor Canlı İzle

NASA, Mars’a İniş Yapıyor! Canlı İzle!

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Mars’a İnişi Canlı Olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend