Salda Gölü, UNESCO Doğal Miras Alanı Adayı

Salda Gölü UNESCO Doğal Miras Alanı Adayı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) tarafından yapılan açıklamada Mars araştırmalarına öncülük edecek alan olarak belirlenen Salda Gölü’nün UNESCO Doğal Miras Alanı Listesi’ne alınması için çalışma başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Salda Gölü ekolojik ve biyolojik olarak benzersiz. Göl, jeolojik ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra Uluslararası Doğayı Koruma Birliğince koruma altına alınan kritik türlere de ev sahipliği yapıyor.

Açıklamaya göre göl, en önemli ve değerli doğal habitatları barındırması sebebiyle Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin 2. Maddesi’nde belirlenmiş “doğal miras” niteliklerine uygun.

Bu kapsamda Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin UNESCO Doğal Miras Alanları Listesi’ne dahil edilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Müdürlüğün açıklamasında, şunlara da yer verildi:

“İlk olarak aday listesine dahil edilebilmesi için ön şartları yerine getirmek üzere biyolojik çeşitlilik araştırma, sosyo-ekonomik yapının ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi ile yönetim planı çalışmaları başlatıldı. Ayrıca ön hazırlık sürecinde 27. Dönem UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi, Jeolojik Miras ve Jeopark İzleme Grubu Toplantısı’nda Salda Gölü’nün Dünya Mirası Listesi’ne alınması talebi değerlendirilmiştir.”

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Persevence Uzay Aracı Mars'a Başarıyla İniş Yaptı

Perseverance, Mars’a Başarıyla İniş Yaptı

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Perseverance, Mars’a Başarıyla İniş Yaptı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend