Rekortmen Derya Can’dan Salda Gölü Uyarısı

Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can’dan Salda Gölü Uyarısı

Salda Gölü’nde boğulan Hasan İlhan’ın (30) cansız bedenini sudan çıkaran Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can, Salda Gölü’nde yüzenleri “Rekortmen bir sporcu olarak boyumu geçen yerde tek başıma yüzmüyorum. Gölün zemini balçık. Bu nedenle yüzme bilmeyenler su belini geçtikten sonra daha ileriye gitmesin, suyun şakası olmaz. Keşke gözümün önünde olsaydı da kurtarabilseydim” dedi.

Denizli’nin Çivril ilçesinde oturan Hasan İlhan, eşi ve 2 çocuğuyla 14 Ağustos Çarşamba günü Yeşilova’daki Salda Gölü’ne geldi. Saat 16.00 sıralarında Kayadibi plajında suya giren Hasan İlhan, yüzerek kıyıdan uzaklaştı. Bir süre sonra Hasan İlhan’ın çırpındığını gören eşi çevredekilerden yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye jandarma ve polis ekipleri sevk edildi. Hasan İlhan’ın eşi sinir krizi geçirirken sağlık ekipleri genç kadını ambulansa götürdü.

Rekor Denemesi İçin Dalış Yapıyordu

Bu sırada Salda Gölü Kayadibi mevkisinde 23 Ağustos’ta yapacağı rekor denemesi için dalış antrenmanı yapan Derya Can ve ekibinden yardım istendi. Bölgeye gelen Dünya Serbest Dalışçı Derya Can’ın dalış ekibindeki dalgıçlar, yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından 11 metre derinlikte Hasan İlhan’ın cansız bedenine ulaştı. Dalgıçların bulup çıkardığı ceset tekneye alındı. Teknedeki Derya Can ise o anlarda büyük üzüntü yaşadı. Teknenin bir ucuna gidip oturan ve elini yüzüne kapatıp uzun süre hareketsiz kalan Derya Can, ceset jandarmaya teslim edildikten sonra tekneden ayrıldı.

5-10 Dakika İçinde Ulaşılsa Kurtulurdu

Kariyerinin 10’uncu dünya rekoru denemesini yapacağı Salda Gölü’nde çalışmalarını sürdüren Serbest Dalış Dünya Rekortmeni milli sporcu Derya Can, tanık olduğu olayın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Performans dalışından tam bir dakika önce eşine önce Yeşilova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, sonra Yeşilova Kaymakamlığından telefon geldiğini belirten Derya Can, “Gölde boğulma vakası olduğunu, dalgıç ekipleri olmadığını belirterek yardım istediler. Hemen dalışı bıraktık ve halk plajına teknemizle yola çıktık. Ekibimde çok profesyonel dalgıçlar, eski SAT komandoları var. Yine eşim 10 sene Sahil Güvenlik Komutanlığı Arama Kurtarma biriminde görev yaptı. İsterdik ki canlı ulaşalım. Ancak boğulma olaylarında 5- 10 dakika içinde kişiyi sudan çıkarırsanız yaşama şansı oluyor. Öteki türlü yaşama şansı çok düşük. Biz olaydan yaklaşık yarım saat sonra haber aldık. Hemen olay yerine gittik. 30- 40 dakika süren çalışma sonunda 11 metrede vatandaşımızın cansız bedenine ulaştık ve teknemize aldık” diye konuştu.

Boyumu Geçen Yerde Tek Başıma Yüzmem

Bir hafta sonra dünya rekor denemesi olduğunu ve kendisini toparlamak zorunda olduğunu anlatan Derya Can, göl ve göletlerde yüzenlere de uyarıda bulundu. Göl ve göletlerde yüzmenin denizde yüzmekten çok farklı olduğunu kaydeden Can, “Tatlı suda çok dikkat etmek lazım. Yüzme bilmiyorsak belimizin hizasını geçen yerden sonra gitmeyelim. Çünkü bu iş gerçekten şakaya gelmez. Serbest dalış rekortmeni olmama rağmen tek başıma boyumu geçen yerde asla yüzmem. Umarım bundan sonra daha da bilinçleniriz ve böyle üzücü olaylar yaşamayız” dedi.

Salda Gölü Uyarısı

Derya Can, Salda Gölü’nün çok güzel ve inanılmaz bir cazibesi olduğunu da belirterek, “Dip yapısı olarak balçık özelliği var. Kıyıda hazırlık yaparken bir anda ayak bileklerime kadar gömülüyorum. Yine bir anda derinleşiyor. Bu yüzden yüzme bilmeyenler için çok büyük tehlike. Hem aniden derinleşiyor hem de tatlı suyun deniz gibi kaldırma kuvveti yok. Bu nedenle kenarda yüzmek, oynamak can güvenliği için önemli” dedi.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA Mars'a İniyor Canlı İzle

NASA, Mars’a İniş Yapıyor! Canlı İzle!

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Mars’a İnişi Canlı Olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend