Salda Gölü, Burdur Turizmini Canlandırıyor

Salda Gölü, Burdur Turizmini Canlandırıyor

Salda Gölü, büyüleyici güzelliği ve kendine has bir çok özelliği ile her yıl bir önceki yıldan daha fazla ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Salda Gölü’nü görmek için gelen ziyaretçiler ayrıca Burdur’un diğer tarihi ve doğal güzelliklerini de keşfederek Burdur turizmi canlandırıyorlar.

Salda Gölü şüphesiz Burdur’un en önemli turizm merkezi konumunda. Suyunun berraklığı, kumsallarının beyazlığı, Mars’a benzer kayaç yapısı… gibi bir çok özelliği Salda Gölü’nü ilgi çekici kılıyor. Öyle ki geçen yıl Salda Gölü’nü yaklaşık 500 bin kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da üst seviyelere çıkması öngörülüyor.

Salda Gölü’nün bu kadar ziyaretçiye ev sahipliği yapması Burdur turizmini canlandırıyor. Geçtiğimiz günlerde Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak, Burdur genelinde yıllara göre tarihi ve doğal alanların ziyaretçi sayılarını açıklamış ve ziyaretçi sayılarındaki artan ivmeye dikkat çekmişti.

Burdur Müzesi 2016 yılında 13 bin 961 ziyaretçiye ev sahipliği yaparken, 2017 yılında bu sayı 17 bin 295 olarak kaydedildi. 2018 yılında ise ziyaretçi sayısının 21 bin 634’e ulaşarak, artış yaşandığı gözlendi.

2018 yılında Sagalassos Antik Kenti’ne 51 bin 45 ziyaretçi gelirken, Kibyra Antik Kenti’ni 8 bin 840 kişi ziyaret etti. İnsuyu Mağarası ise 2018 yılının 9 aylık süresinde 86 bin 892 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Sagalassos Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 42,87, 2016 yılına oranla 70, İnsuyu Mağarası ziyaretçi sayısı 2018 yılında 2016 yılına oranla yüzde 74 (2017 yılı ziyarete kapalı), Kibyra Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 37,24 arttığı görülmektedir.

Burdur’un turizminin canlanmasındaki baş aktörün Salda Gölü olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu bağlamda; Salda Gölü korunmalı ve elindeki bu turizm potansiyeli uygun şekilde kullanarak Burdur turizmini daha ilerilere götürmesinin önü açılmalıdır.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA Mars'a İniyor Canlı İzle

NASA, Mars’a İniş Yapıyor! Canlı İzle!

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Mars’a İnişi Canlı Olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend