Salda Gölü ve Alchichica’nın İnanılmaz Benzerliği

Salda Gölü ve Alchichica’nın İnanılmaz Benzerliği

Salda Gölü kendine has bir çok özelliği ile Türkiye’nin gözbebeği bir alandır. Mavinin bütün renklerini görebileceğiniz gölde bembeyaz kumsallar yerli yabancı herkesin ilgisini çekmektedir. Hatta bu beyaz kumsalları sayesinde Salda Gölü “Türkiye’nin Maldivleri” olarak tanınmıştır.

Göl çevresindeki beyaz kumsallar ‘stromatolit’ adı verilen bir element sayesinde oluşmaktadır. Bu elementin bulunduğu alanlar yıllar önce oluşmuşlar ve oksijen döngüsünde önemli yere sahiptirler. 3 buçuk milyar yıl önce oluşmuş bu yapılar en erken yaşam kanıtlarıdır. Karbonu bünyesine hapsederek atmosferde oksijenin yükselmesine ve bugünkü canlılığın oluşmasına vesile olmuşlardır.

Bu yazımızda dünyada oluşum bakımından Salda Gölü ile inanılmaz benzerlikler gösteren Meksika sınırları içerisindeki Alchichica (Elçiçika) Lagünü hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Siz de aşağıdaki bilgileri okuyunca Salda Gölü ve Alchichica Lagününün inanılmaz benzerlikler gösterdiğine şahit olacaksınız.

Alchichica (Elçiçika) Lagünü – Meksika

Meksika’nın Puebla ve Veracruz eyaletleri sınırları arasında yer alan Alchichica (Elçiçika) Lagünü, volkanik bir kraterde bulunmaktadır. Ülkedeki derin (80-200 m. arası) olarak nitelendirilen göller arasındadır. Ayrıca çapı iki kilometreden fazladır. Puebla şehrinin yaklaşık 109 km kuzeybatısında, Mexico City’den yaklaşık iki buçuk saat uzaklıktadır.

Yaklaşık 20 milyar yıl önce bir volkanik patlamanın ardından meydana gelen Alchichica Lagünü, oluşum bakımından dünyada Salda Gölü’ne benzeyen yerler arasındadır. Hatta o kadar ki lagünün fotoğraflarını herhangi birine gösterseniz Salda Gölü ile ayırt edebilmesi neredeyse imkansız.

Lagün, mercan resiflerini anımsatan ve kıyı şeridine paralel çalışan neredeyse sürekli bir halka oluşturan karbonat yapıları ile karakterizedir. Mikroorganizmalar, özellikle siyanobakteriler, katman katman Salda Gölü’nün yapısında da bulunan stromatolitleri oluşturur.

Charales ve axolotls gibi endemik türleri barındıran Alchichica yanardağlarla çevrilidir. Nopaleralar ve kolla denilen dikenlerle dolu küçük bitkiler de dahil olmak üzere çok sayıda çöl bitki örtüsüne sahiptir.

Alchichica Lagünü, halen ziyaret edilebilir bir alandır. Tıpkı Salda Gölü’ndeki gibi tertemiz sulara sahiptir ve aynı zamanda yüzülebilmektedir. Deniz seviyesinden yüksekliği (2300 metre) fazla olması dolayısıyla su sıcaklığı düşüktür. Yılın bazı zamanlarında eksi derecelere düşebilmektedir. Ayrıca suları tuzludur ve yerel halk tarafından az da olsa balıkçılık yapılmaktadır.

Lagün kenarında herhangi bir işletme yoktur. Ayrıca tekne gezisi yapılabilmektedir. Özellikler hafta sonları piknikçiler ve günübirlik tatilcilerin akınına uğramaktadır.

Mitler ve Efsaneler

Alchichica Lagünü ile ilgili yerli halk arasında efsaneler dolaşmaktadır ancak bu efsanelerin hiç biri doğrulanamamıştır. Dünyayı izleyen uzaylıların burayı operasyon üssü olarak seçtiği, her gece ve şafak vakti çok renkli ışık kürelerinin su kütlesinin merkezine girip çıktığı söylenmektedir. Ayrıca lagünde sıkışmış bir denizkızı olduğu güzelliği ile insanları lagünün dibine çektiği söylenmektedir. Alanda tarih öncesi canavarların bulunduğu da dillerde dolanmaktadır.

Alchichica (Elçiçika) Lagünü Foto Galeri

Alchichica (Elçiçika) Lagünü Video

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Vekil Bayram Özçelik’ten Salda Millet Bahçesi Hakkında Bilgi

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Vekil Bayram Özçelik, Salda Gölü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend