Salda Gölü’nün Geleceği İçin Toplantı Yapıldı

Salda Gölü’nün Geleceği İçin Toplantı Yapıldı

Son yılların gözde turizm merkezlerinden biri haline gelen Salda Gölü’nün turizm potansiyeli artırmak ve gölün doğallığı ile temizliğini korumak adına, Burdur Valisi Şerif Yılmaz başkanlığında toplantı yapıldı.

Ziyaretçi sayısının her geçen yıl giderek arttığı Salda Gölü’nün korunarak, turizm potansiyelinin daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi, önümüzdeki dönemler için yapılacak çalışmaların planlanması için Vali Şerif Yılmaz’ın talimatlarıyla 08/11/2017 tarihinde ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Yeşilova ilçesinde toplantı yapıldı.

Vali Yılmaz başkanlığında gerçekleşen toplantıda, alınan öneri kararlarından bir tanesi de Salda Gölü ve Çevresi Doğal Sit Alanına ilişkin koruma amaçlı imar planı yapılıncaya kadar geçiş dönemi yapılaşma koşullarının belirlenmesi ile ilgili gerekli çalışmaların yapılmasıydı.

Bu kapsamda ilgili kanun ve yönetmelik hükümleri doğrultusunda Salda Gölü için, Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan geçiş dönemi koruma esasları ve kullanım şartları önerisi Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından 26.12.2017 tarihli toplantıda görüşülerek karara bağlandı.

Komisyonun 26.12.2017 / 1377 sayılı kararı ile, Burdur İli Yeşilova İlçesi Salda Gölü kıyısı, I. ve II. Derece Doğal Sit Alanında uygulanmak üzere aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Kıyıda

Takılıp sökülebilir elemanlarla inşa edilebilen sabit olmayan duş, gölgelik, soyunma kabini, aralarında en az 150 metre mesafe olmak kaydı ile 6 m2’yi geçmeyen büfe ve kirletici etkisi olmayan fosseptik yapımını gerektirmeyen seyyar tuvalet ve ahşap iskele yapılabilir.

Sahil Şeridinin Birinci Bölümünde

1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Turizm Tesis Alanları” ve “Günübirlik Tesis Alanları” kullanımında kalan alanlarda (Kayadibi Mahallesi ve Doğanbaba Köyü) yaya yolları, gezinti ve dinlenme alanları, seyir teras ve alanları ile açık olarak düzenlenen, oyun ve spor alanları, açık gösteri alanları ve yeşil bitki örtüsü bulunan alanlar ile kıyıda yapılabilen yapı ve tesisler yapılabilir.

Sahil Şeridinin İkinci Bölümünde

1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Turizm Tesis Alanları” ve “Günübirlik Turizm Alanları” kullanımında kalan alanlarda (Kayadibi Mahallesi ve Doğanbaba Köyü) Emsal: 0.20′ yi, bir (1) katı, H=4.50 metreyi, asma katlı yapılması halinde H=5.50 metreyi geçmemek üzere günübirlik turizm yapı ve tesisleri ile sahil şeridinin birinci bölümünde kıyıda yapılabilen yapı ve tesisler yapılabilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Vekil Bayram Özçelik’ten Salda Millet Bahçesi Hakkında Bilgi

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Vekil Bayram Özçelik, Salda Gölü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend