Emine Erdoğan Salda Gölü’ne Geliyor

Emine Erdoğan Salda Gölü’ne Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Salda Gölü’ne davet etti. Emine Erdoğan, Salda Gölü ve çevresinin korunmasına yönelik yapılması planlanan projeyi yerinde inceleyecek.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 2 Eylül 2019 tarihinde, Salda Gölü’nde incelemelerde bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emine Erdoğan’a, göl ve çevresinin korunması için alınacak önlemlerle ilgili çalışmanın detaylarını anlatacak. Emine Erdoğan’a, Salda ziyaretinde çevre örgütleri ve bilim insanlarının da eşlik etmesi bekleniyor.

Binlerce yıllık jeolojik çekmeyle meydana gelen ve dünyada Mars yüzeyine benzeyen iki yerden biri olan Salda Gölü, beyaz kumu ve turkuaz rengi suyuyla kısa sürede turistlerin ilgi odağı oldu. Ziyaretçi akını, gölün ekolojisini bozabileceği ve bölgede yapılaşma olacağı iddialarını da beraberinde getirdi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, göl ve çevresinin korunmasıyla ilgili çalışma başlattı.

Takipçisi Olacağım

Bakanlığın çalışmalarını yakından takip eden Emine Erdoğan, Twitter paylaşımında, Salda’nın Türkiye’nin nadide güzelliklerinden olduğunu belirterek, “Bakanlığımızın bölgeyi geçmişteki hoyrat kullanımından korumak için samimi bir gayret içinde olduğuna inanıyorum. Milletimizin ortak hassasiyetlerinin gözetilmesi için ben de konunun takipçisi olacağım” ifadesini kullanmıştı.

Bunun üzerine Kurum’un projeyi yerinde incelemeye davet ettiği Emine Erdoğan da paylaşımında “Memnuniyetle, ilk fırsatta çevre dostlarıyla birlikte geleceğim” cevabını vermişti.

Salda Gölü Tehdit Altında

Burdur’da beyaz kumsalı, berrak suyu ve turkuaz rengiyle Türkiye’nin Maldivler’i olarak ünlenen Salda Gölü’nde Kurban Bayramı’nda ziyaretçi akını yaşanmıştı. Bayram boyunca 40 bin ziyaretçiyi ağırlayan göle, yılbaşından bu yana gelenlerin sayısı ise 700 bine ulaştı. Salda’da ilçe nüfusunun 8 katı turist ağırlayan belediye, taleplere cevap verememekten şikayetçi. Yerel yetkililer ise oluşan bu ilgiden kaygılı. Zira, yoğun ziyaretçi akışının göle zarar vermesinden endişe ediliyor. Diğer taraftan hayvancılık, tarımsal sulama ve gölü besleyen kaynakların yetersizliği gibi faktörler nedeniyle su seviyesinde azalmanın yaşandığı belirtiliyor.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend