Salda Gölü Ziyarete Açık Mı?

Salda Gölü Ziyarete Açık Mı, Gölde Yüzülebiliyor Mu?

Son zamanlarda ziyaretçilerimiz tarafından gerek sitemiz gerekse sosyal medya hesaplarımızdan en çok sorulan sorular “Salda Gölü Ziyarete Açık Mı?” ve “Salda Gölünde Yüzmek Serbest Mi?” sorularıdır. Özellikle pandemi kısıtlamaları ve Salda Gölü’nde alınan yeni tedbirlerle ziyaretçilerin haklı olarak kafaları karışmakta ve bizlere bu soruları yöneltmektedirler.

Bu yazımızda bizlere ısrarla yöneltilen ve yapılan birtakım açıklamalar sonrası kafa karışıklığına neden olan bu sorularını yanıtı vermeye çalışacağız.

Öncelikle hemen söyleyelim; Salda Gölü ziyarete açık ve gölde halen yüzülebiliyor. Yalnız Salda Gölünde bu kuralın geçerli olmadığı bir alan var ki orası da: ‘Beyaz Adalar Plajı’…

Beyaz Adalar Plajına Neden Ziyaretçi Alınmıyor?

2021 yılı itibariyle Salda Gölü Beyaz Adalar Plajında ziyaretçilerin sahile inmelerine ve yüzmelerine izin verilmiyor. Özellikle NASA’nın geçtiğimiz aylarda Salda Gölü’nün kayaç yapısıyla Mars’ın kayaç yapısının benzerlik gösterdiğini açıklaması ve uzay araştırmaları için Mars’a gönderdikleri “Perseverance” adlı uzay aracının indiği alanın Beyaz Adalar Plajının tıpatıp aynı olması bu kararın alınmasında etkili olduğu biliniyor. NASA’nın bu açıklaması sonrası yapılan açıklama ile bu alanın bilimsel araştırmalar için kullanılacağı ve bu alana ziyaretçi kabul edilmeyeceği ifade edilmişti.

Ayrıca Dünyada sadece Salda Gölü çevresinde yetişen ve milyarlarca yıllık evrimsel süreçte oluşma özelliği gösteren sığırkuyruğu adı verilen bitkinin iki türü koruma altına alındı. Adı geçen bu bitki Beyaz Adalar Plajında yoğunluk gösteriyor olması da bu alanın ziyaretçilere kapatılmasının diğer bir nedeni.

Bunlardan başka ülkemiz ve Dünya’da baş gösteren kuraklık da Beyaz Adalar Plajının ziyaretçilere kapanmasının bir diğer nedeni. Dünyadaki kuraklık nedeniyle diğer sulak alanlarda olduğu gibi Salda Gölü’nün de suları çekilmiş durumda. Özellikle sığ kıyılarda bu durum daha net olarak görülebiliyor. Suların çekilmesi ve bu çekilen alanlardaki ziyaretçi yoğunluğu dolaysıyla kıyılarda belirgin ayak izleri oluşmaya başladı. Bu ayak izleri de görüntü kirliliğine ve bu alanın doğasının bozulmasına sebebiyet veriyordu.

Yani özetle yinelemek gerekirse; Salda Gölü’nde Beyaz Adalar Plajında sahile inmek ve yüzmek yasak, diğer alanlarda serbest.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Beyaz Adalar Plajına Girişler Köy Girişine Alınıyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Beyaz Adalar Plajı Girişleri Köy …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend