Salda Gölü’nde Yeni Endemik Balık Keşfedildi

Salda Gölü’nde Yeni Endemik Balık Keşfedildi

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Küçük ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi(MAKÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İskender Gülle ve ekibi tarafından Salda Gölü için endemik yeni bir balık türü kaydedildi.

İlgili çalışma Uluslararası endeksli dergilerden Zookeys’in son sayısında yayımlandı. (Küçük F, Gülle İ, Güçlü S.S, Çiftçi Y, Erdoğan Ö. 2013. A new Pseudophoxinus (Teleostei, Cyprinidae) species from Southwestern Anatolia, with remarks on the distribution of the genus in western Anatolia. ZooKeys 320: 29–41)

Salda_Golu_Endemik_1_SaldaGoluComKonu ile ilgili açıklama yapan yetkililer, yeni endemik türün Salda Gölü dışındaki yayılış alanlarının küçük ve yok oluş sürecinde olduğunu, bu alanların korumaya alınması, türün neslinin devamlılığı açısından son derece önemli olduğunu söylediler. Tarımsal ve hayvancılık kaynaklı kirlenme, mermer ocağı faaliyetleri ve su kaynaklarının kurutulması veya yönünün değiştirilmesi, bu tür gibi özel habitatlarda yaşayan canlıların neslinin devamlılığını tehdit ettiğini belirten yetkililer, türün yayılış gösterdiği sucul alanların korunması konusunda halka ve su kaynaklarından sorumlu kamu kurumlarına önemli görevler düştüğünü vurguladılar.

Salda_Golu_Endemik_2_SaldaGoluComÜlkemizin biyolojik çeşitliliğinin zengin bölgelerinden olan Burdur’da Sazangiller ailesine mensup endemik bir tür kaydı verildi. “Yağbalığı” veya “Çiçek” olarak bilinen bu yeni balık türü, sadece Burdur il sınırları içerinde yaşadığından dolayı Pseudophoxinus burduricus olarak isimlendirildi. Halen Anadolu’da 18 türü bulunan, bu cinsin Burdur için endemik tür sayısı 2’ye; Burdur’daki toplam endemik balık türü sayısı ise 4’e yükseldi. En fazla 12-13 cm kadar boya ulaşabilen bu küçük balıklar; Burdur ve Salda gölleri havzalarındaki Karamanlı Barajı, Değirmendere Çayı, Düğer Kaynağı, Kümbet Kaynağı, Salda Gölü ve bu göle dökülen Salda Deresi ile Dereköyü Gölet’inde yayılış gösterir. Genellikle soğuk, temiz, bitkili ve yavaş akışlı habitatları tercih ederler.

Yeni endemik türün Ülkemizin en güzel göllerinden biri olan Salda Gölü’nde yaşaması gölün önemini ve korunmasını bir kez daha gündeme getirmiştir. Bu bağlamda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesince gerçekleştirilme sürecinde olan “Salda Gölü Milli Parkı” ilanının önemi ve gerekliliği perçinlenmektedir.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Salda Tabiat Parkı Plajı Son Gelişmeler 2021

Tabiat Parkı Plajından Son Gelişmeler

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Salda Gölü Tabiat Parkı Plajından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend