Salda Gölü’ne Baraj İstemiyoruz

Salda Gölü’ne Baraj İstemiyoruz

Türkiye’de uluslararası öneme sahip 135 sulak alandan birisi olan, magnezyum yüklü bembeyaz kumsalları tertemiz suyu, bakir güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bırakan Salda Gölü’nü besleyen en önemli kaynağı Düden Çayı’na DSİ tarafından sulama amaçlı baraj göleti yapılmak isteniyor.

DSİ Salda Gölü’nün Can Damarına Baraj Yapacak

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, 184 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en temiz göllerinden biri olarak biliniyor. Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıdığı belirtilen Salda Gölü’nün hidromanyezit içeren bembeyaz kumsalları, benzersiz bir görsel şölen oluşturuyor. Yüksek alkalin içeren ve ekolojik dengesini halen koruyan Salda, suyu en temiz göllerimizin başında geliyor. Endemik Salda yosun balığına da ev sahipliği yapan göl ve çevresi, Maldivleri aratmayan görüntüsüyle 110 kuş türünün de yaşam alanı. Bütün bu özellikleriyle dünyanın ender sulak alanlarından biri olan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alındı.

Salda Gölü’nün Kaderi Burdur ve Avlan Göllerine Benzemesin

Salda Gölü’nün huni biçiminde bir yapısı var. Mars özelliği taşıyan kıyılarındaki beyaz oluşum suyun niteliğiyle doğrudan ilgili. Buradaki dereyi baraj yaparak engellemek dünyada ender bulunan doğal bir yapının yok olmasına zemin hazırlamaktır.

Avlan Gölü’nde yıllar önce yapılan yanlış yüzünden kuşlar bölgeyi terk edip, çevredeki ağaçlar kurumuştu.

Göl Yoksa Burdur Da Yok” kampanyası ile birçok yerel ve ulusal medyada sesi duyurulmaya çalışılan Burdur Gölü de çevresine yapılan sulama barajlarıyla kuruma ve canlı çeşitliğinin yok olma tehdidi altında.

Doğal gölleri besleyen dere ve akarsular üzerinde birbiri ardına yapılan baraj ve göletler, göllerin su rejimini bozarak çekilmeye ya da kurumaya yol açıyor. Salda için de benzer yanlışlara düşülmemeli.

Göllerin doğal yapısıyla oynanmamalı!

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA Mars'a İniyor Canlı İzle

NASA, Mars’a İniş Yapıyor! Canlı İzle!

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Mars’a İnişi Canlı Olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend