Salda’nın Taşınan Kumları Genel Müdürü Yerinden Etti

Salda’nın Taşınan Kumları Genel Müdürü Yerinden Etti

Salda Gölü plajındaki millet bahçesi projesi kapsamında yapılan çalışmalarda kamyon ve kepçelerle plajlardaki kumlarının taşındığının görüntülenmesinin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu görevinden alındı. Resmi Gazete’de yayınlanan 2020/153 sayılı kararla görevden alınan Yusuf Kandazoğlu’nun yerine henüz atama yapılmadı.

Geçtiğimiz hafta Salda Gölü’nde iş makineleri ile başlayan ve tepki çeken çalışmaların ardından müteahhit ile sorumlu yöneticiler görevden alınırken bugün Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu’nun da görevden alınması dikkat çekti.

Plajlara İş Makineleri Girdi

Salda Gölü’nde yapılacak düzenleme çalışmaları kapsamında geçtiğimiz hafta iş makineleri göl kenarında çalışmaya başladı. Koronavirüs nedeniyle Salda Gölü’nün ziyaretçiye kapalı olduğu günlerde bu çalışma tepki çekerken normal zamanda ayakkabıyla bile yürünmeyen göl etrafında iş makinelerinin bulunması da bir başka tepki konusu oldu.

Sorumlular Görevden Alındı

TOKİ tarafından düzenleme işinin ihale edildiği Salda’da oluşan manzara sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sorumluların görevden alındığını söyledi ve şu açıklamayı yaptı: “Yüklenici firmaya, projede yer almayan bir uygulama yaptığı için gerekli cezalar verilmiştir. Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Sorumluluğu kesinleşen personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.”

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman da geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda, Burdur Çevre İl Müdürlüğü tarafından Çevre Kanunu’na muhalefetten müteahhit firmaya 221 bin lira para cezası uyguladığını açıkladı. Kahraman müteahhit kontrolünde görevli TOKİ’nin ise firmaya 200 bin lira ceza kestiğini belirtti. Firmaya toplamda 421 bin lira ceza verildi. Ayrıca Kahraman, firmayı kontrol görevini üstlenen TOKİ Daire Başkanı ve bir şube müdürünün görevlerinden alındığını belirtmişti.

Kontrol Et

Salda Gölü Plajlarında Sigara İçmek Resmen Yasak

Salda Gölünde Sigara İçmek Resmen Yasak!

Salda Gölünde Sigara İçmek Resmen Yasak! Salda Gölü’nün doğal yapısının korunması ve kirliliğin engellenmesi için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.