Vali Şıldak, Yerli Yatırımcıya Çağrıda Bulundu

Vali Şıldak, Yerli Yatırımcıya Çağrıda Bulundu

Burdur Valisi Hasan Şıldak, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda, Salda Gölü çevresinde yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Salda Gölü’nün Burdur’un turizmine büyük katkısı olduğunu vurgulayan Vali Şıldak, yerli yatırımcıya çağrıda bulunarak bir süre sonra istedikleri avantajlı konumu bulamayabileceklerini aktardı.

Vali Hasan Şıldak, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda, Salda Gölü çevresi için yerli yatırımcılara çağrıda bulundu. Toplantıda Salda Gölü’nde yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Vali Şıldak,”Göl çevresinin bütün yolları büyük bir bakımdan geçirildi. Tabelalar yenilendi, devam ediyor, tabela yönlendirme çalışmaları devam ediyor. Orada ilk giriş bölgesindeki mescidimiz yenilendi. Beyaz adalar bölgesindeki tuvaletlerimiz yenilendi. Bunlar önemli şeyler, küçük detaylar belki ama yüz ağartacak işler, yine oranın temizlik işlerini aksaksız yürüteceğiz, çöp toplama ve diğer işlerini Özel İdare olarak, Belediye hudutları içinde belediye personeli devam edecek. Karşı kıyıda bulunan eski orman bekçi kulübesi adı verilen bir yapı vardı, onu turizme kazandırıyoruz. O bölgeyi günü birlik bir tesise dönüştüreceğiz. Kayak merkezini de bu komplekslerin içinde düşünerek, oraya yönelik de projelerimiz var.” dedi.

Salda Gölü ‘Çevre Koruma Bölgesi’ İlan Edildi

“Salda Gölüyle ilgili çalışmaların merkezinde Valiliğimiz var, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız var. Birinci çalışmanın adımı gerçekleşti. Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi, çok geniş bir alanı kapsıyor, Buradaki temel hedef, Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 Günlük Eylem Planına konulmak suretiyle gerçekleşti ve amaç tamamen Salda Gölünün doğal halinin tamamen muhafaza edilmesi ve korunarak turizme kazandırılması amaçlanıyor ki çok tarihi bir karardır çünkü ülkemizde sadece 18 tane Özel Çevre Koruma Bölgesi var. 18’inci Salda Gölü oldu. Buradaki çalışmaların ikinci aşaması, Salda Gölünün civarında bir imar planı çalışması yoktu. Bu çalışma neticelenmek üzeredir. Geçen hafta Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’muzda planların kararını geçirdik ve Bakanlığa göndermek üzereyiz. Kararların eklerini bekliyoruz ve bu onaylandıktan sonra artık burada atılacak adımlar, alanın nasıl değerlendirileceği, hangi tür yapıların, ne şekilde ve hangi bölgelerde yapılabileceği çok net hale gelecektir. Üçüncü aşama asıl önemli adımlardan biri de yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız tarafından gölün bir bölgesinde Millet Parkı yapımı, bir bölgesinde ise yine günübirlik turizm amaçlı tesislerin içinde yer alacağı bir üniteler grubunun oluşturulması çalışması da proje aşamasındadır. Çok yakında ihale aşamasına gelecektir. Dileriz ki, 2019 yılı içinde bu çalışmalar da neticelenmiş olacaktır. Dördüncü bir adım, biz sezona hazırlanmak adına geçen yıl yaşanan yoğun ziyaretçi gelişinden bir ders çıkararak. Diyebilirim ki, çevre müdürlüğümüzün yarı mesaileri bu işle geçiyor.” dedi.

‘Salda Gölü’nde Önemli Adımlar Attık’

Salda Gölü’nde yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Şıldak, “Çok önemli adımlar atıldı. Bölge Komisyonu ile Bakanlıkla çok uyumlu ve işbirliği içinde geçen bir süreç var. Sezonda hazırlıksız olmamak adına Özel İdare bütçemizden, beyaz kumsal bölgesine portatif üniteler kuracağız. Portatif ünitelerle gelen ziyaretçilerin yeme içme ihtiyaçları düzenli bir şekilde karşılanacak, günlük diğer medeni ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar oluşturulacak. Göl çevresinin bütün yolları büyük bir bakımdan geçirildi. Tabelalar yenilendi, devam ediyor, tabela yönlendirme çalışmaları devam ediyor. Orada ilk giriş bölgesindeki mescidimiz yenilendi. Beyaz adalar bölgesindeki tuvaletlerimiz yenilendi. Bunlar önemli şeyler, küçük detaylar belki ama yüz ağartacak işler, yine oranın temizlik işlerini aksaksız yürüteceğiz, çöp toplama ve diğer işlerini Özel İdare olarak, Belediye hudutları içinde belediye personeli devam edecek. Karşı kıyıda bulunan eski orman bekçi kulübesi adı verilen bir yapı vardı, onu turizme kazandırıyoruz. O bölgeyi günü birlik bir tesise dönüştüreceğiz. Kayak merkezini de bu komplekslerin içinde düşünerek, oraya yönelik de projelerimiz var. Orman Müdürlüğümüz, Kültür Müdürlüğümüz, Çevre Müdürlüğümüzle birlikte çalışıyoruz. Bütün ilgili kuruluşlara şimdiye kadar sarf ettikleri üstün gayret için teşekkür ediyorum. Çok önemli mesafeler alındı. Bunların ilin turizmine diğer noktalardaki turizmi destekleyici gelişmelerle birlikte değer kazandıracağını ve önemli gelişmeler olduğunu söyleyebilirim.” açıklamasında bulundu.

‘Yerli Yatırımcı Elini Taşın Altına Koymalıdır

“İnşallah ilimiz bu önemli kapasiteye sahip turizm alanında da önümüzdeki senelerden itibaren çok daha yüksek düzeyde gelir elde edecektir. Bu pastadan pay almaya başlayacaktır. Ben her vesileyle tekrarlıyorum özellikle Burdurlu iş adamlarımız, iş insanlarımız, yatırımcılarımız turizme yönelsinler, Burdur merkezinde olsun, Salda civarında olsun ciddi anlamda konaklama tesisine ihtiyacımız vardır. Bakın Antalya’da turizm fuarı açıldı. Ben katılamadım, Vali Yardımcımız oradadır. Gençlik ve Spor Bakanımız tarafından açılışı yapıldı. Burdur, çok rağbet görüyor, çok talep var. Sürekli turlarla, acentelerle, kalkınma ajansı da işin içinde o da destek veriyor. Görüşmelerimiz devam ediyor. Gelenlerin birinci talebi evet çok değerli hazinelere sahipsiniz, Sagalassos’undan Kibyra’sına Salda’dan lavanta turizmine, yine il merkezindeki destinasyon alanlarına baktığımız zaman Burdur küçümsenmeyecek derecede turizm potansiyeline sahip ama konaklama tesisimiz yok. Yeterli sayı ve kalitede yeme içme tesisimiz yok. Burdur eğer turizmden para kazanacaksa, bu alana eğilmesi lazımdır. İş dünyasının, yatırımcıların elini taşın altına koyması lazımdır, bir süre sonra istedikleri avantajlı durumları da bulamayabilirler çünkü yabancılar gelip burada yatırım yapacak, göreceksiniz. Burdur önemli bir turizm alanına dönüşüyor.” dedi.

Kontrol Et

Salda Gölü Plajlarında Sigara İçmek Resmen Yasak

Salda Gölünde Sigara İçmek Resmen Yasak!

Salda Gölünde Sigara İçmek Resmen Yasak! Salda Gölü’nün doğal yapısının korunması ve kirliliğin engellenmesi için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.