Mars’ı Merak Edenler Salda Gölü’ne Gelsin

Mars’ı Merak Edenler Salda Gölü’ne Gelsin

İngiliz bilim ve teknoloji dergisi New Scientist’in yazarlarından Andy Coghlan, Türkiye’de Acıgöl, Salda ve Yarışlı gibi göllerdeki kayaç ile kumulların Mars’ın jeolojik yapısına benzerliğine dikkat çekti.

İngiliz bilim ve teknoloji dergisi New Scientist’in yazarlarından Andy Coghlan, Türkiye’de Acıgöl, Salda ve Yarışlı gibi göllerdeki kayaç ile kumulların Mars’ın jeolojik yapısına benzerliğine dikkat çekti ve ‘Mars’ı görme hayali yaşayanlar Türkiye’nin tuzlu göllerini ziyaret ederek bu hayalini gerçekleştirebilir’ dedi.

Coghlan dergideki yazısında Türkiye’deki ‘aşırı’ tuzlu bu göllerde yaşayabilen organizmaların, Mars’ta da hayatta kalabilme ihtimalini gündeme getirdiğini vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yürütülen araştırmada görev alan mikrobiyologlar da, Coghlan ile aynı görüşte. Araştırma ekibinin başındaki İTÜ öğretim üyesi Nurgül Balcı, “Türkiye’deki bu üç gölde bulunan organizmalar çalışmalarımızı hızlandıracak nitelikte” dedi. Mars’ta hayata tutunabilen ‘Carnobacterium Viridians’ adındaki özel organizmaların, Burdur’daki Salda Gölü’nün tortularında bulunması araştırma ekibinin konuya daha da olumlu bakmasını sağladı.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend