Mars’ı Merak Edenler Salda Gölü’ne Gelsin

Mars’ı Merak Edenler Salda Gölü’ne Gelsin

İngiliz bilim ve teknoloji dergisi New Scientist’in yazarlarından Andy Coghlan, Türkiye’de Acıgöl, Salda ve Yarışlı gibi göllerdeki kayaç ile kumulların Mars’ın jeolojik yapısına benzerliğine dikkat çekti.

İngiliz bilim ve teknoloji dergisi New Scientist’in yazarlarından Andy Coghlan, Türkiye’de Acıgöl, Salda ve Yarışlı gibi göllerdeki kayaç ile kumulların Mars’ın jeolojik yapısına benzerliğine dikkat çekti ve ‘Mars’ı görme hayali yaşayanlar Türkiye’nin tuzlu göllerini ziyaret ederek bu hayalini gerçekleştirebilir’ dedi.

Coghlan dergideki yazısında Türkiye’deki ‘aşırı’ tuzlu bu göllerde yaşayabilen organizmaların, Mars’ta da hayatta kalabilme ihtimalini gündeme getirdiğini vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yürütülen araştırmada görev alan mikrobiyologlar da, Coghlan ile aynı görüşte. Araştırma ekibinin başındaki İTÜ öğretim üyesi Nurgül Balcı, “Türkiye’deki bu üç gölde bulunan organizmalar çalışmalarımızı hızlandıracak nitelikte” dedi. Mars’ta hayata tutunabilen ‘Carnobacterium Viridians’ adındaki özel organizmaların, Burdur’daki Salda Gölü’nün tortularında bulunması araştırma ekibinin konuya daha da olumlu bakmasını sağladı.

Kontrol Et

Salda Gölünde Ziyaretçi Kısıtlaması Planlanıyor

Salda Gölünde Ziyaretçi Kısıtlaması Planlanıyor

Salda Gölünde Ziyaretçi Kısıtlaması Planlanıyor Burdur Valisi Ali Arslantaş başkanlığında yapılan “Salda Gölü’nü Koruma ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.