Salda Gölü ve Kumsalına İnsan Yaklaştırılmayacak

Salda Gölü ve Kumsalına İnsan Yaklaştırılmayacak

Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç, geçtiğimiz hafta köşesindeki Salda Gölü ile ilgili yazıları dolayısıyla Sayın Emine Erdoğan’ın Uzman Yardımcısı Safure Cantürk ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından telefonla arandığını ifade etti. Telefonda kendisine yazıları için teşekkür edildiğini ve Salda Gölü’nün korunması için göle ve kumsala insan yaklaştırılmaması ilkesi üzerine çalışmalar yapıldığını ifade ettiklerini yazdı.

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, NASA’nın Salda Gölü’nün Mars gezegenindeki Jezero Deltasına tıpa tıp benzediğini açıklamasının ardından köşesinde Salda Gölü’ne sık sık yer vermeye başladı. Geçtiğimiz haftalardaki yazısında NASA’nın Salda açıklamalarının ardından “Türkiye’yi çok ilgilendiren bir açıklama. Turizm açısından değeri milyarca dolar olan bir açıklama. Ve biz Türk medyası bunu kavrayamadık. Oysa manşetlere çekilmeli” diyerek Türk basınına sitem etmişti.

Gazeteci Uluç, Sabah gazetesindeki köşesinde Salda Gölü’ne yer vermesinin ardından First Lady Sayın Emine Erdoğan’ın Uzman Yardımcısı Safure Cantürk ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından arandığını ve Salda Gölü hakkındaki düşüncelerinden dolayı teşekkür edildiğini ifade etti.

Sayın Emine Erdoğan: “Göle Yaklaşmak Yasak Olmalı”

Sayın Emine Erdoğan’ın uzman yardımcısı Safure Cantürk’ün Hanımefendi tarafından telefonla arandığını, First Lady’nin uzun zamandır Salda Gölü’nün korunması ile ilgili çaba gösterdiğini söyleyerek, yazıları için kendisine teşekkürlerini ilettiğini yazdı. Sayın Erdoğan’ın gölün korunması daha net ve kesin sonuçlar verecek önerilerini şu şekilde sıraladı;

  • Göle 500 metreden fazla yaklaşmak yasak olmalı.
  • Bu mesafedeki çevre sınırının içine ne araçlar, ne insanlar girebilecek. Yani artık o benzersiz kumlar üzerinde yürümek ve asla kirlenmemesi gereken sularında yüzmek kesin yasaklanacak.” Gelenlerin gölü sadece “Seyretmelerine” izin verilecek.
  • Bunun için de göle bakan yamaçlara “İzleme terasları” kurulacak. Bu teraslarda turistlerin, gelenlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler kurulacak. Kafe, büfe, restoran, tuvalet gibi… Bu tesislerin atık suları, su geçirmez depolarda toplanıp, vidanjörlerle boşaltılacak.

Bakan Kurum: “Salda’nın Korunması İçin Her Şey Yapılacak!”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da kendisine telefonla ulaştığını belirten Uluç, Bakanın Salda’nın korunması için her şeyi yapılacağını ifade ettiğini belirtti. Bakan Kurum Salda Gölü için şunları ifade etmiş:

Seyir terasları kurulması ve göle ve kumsala insan yaklaştırılmaması ilkesi üzerine projelerin hızla hazırlandığını ve tamamlanana kadar göle yaklaşmanın önleneceğini anlattı.

Gazeteci Hıncal Uluç satırlarını şu sevinç nidalarıyla sonlandırdı: Gözün aydın Salda!. Gözün aydın Türkiyem!. Gözün aydın Dünya.. Sıkı dur Mars!. Geliyoruz!.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA Mars'a İniyor Canlı İzle

NASA, Mars’a İniş Yapıyor! Canlı İzle!

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Mars’a İnişi Canlı Olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend