Salda Gölü Ziyarete Açılıyor

Salda Gölü, 1 Haziran’da Ziyarete Açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni normalleşme planını duyurdu. Kontrollü sosyal hayat adı verilen bu yeni dönemde plajlar, dinlenme tesisleri, Milli Parklar, müzeler belli kurallar dahilinde 1 Haziran itibariyle faaliyete geçiyor.

Bütün yurtta olduğu gibi Salda Gölü plajları da 1 Haziran itibariyle açılıyor. Bu yeni dönemde, tatilini Salda Gölü’nde geçirmek isteyenlere rehberlik etmesi açısından, uyulması gereken kuralları sizlerle paylaşıyoruz.

Maske Kullanımı, Fiziksel Mesafe, El Temizliği

Dünyada şuana kadar 3 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgının ardından normalleşme aşamaları devam ediyor. 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinin yeni bir ayağına giriyoruz. Kontrollü sosyal hayat verilen bu aşamada maske kullanımı, fiziksel mesafe ve el temizliği vazgeçilmez kurallar olacaklar. Bilim kurulu üyelerinin de üzerinde ısrarla durduğu bu üç kural uzunca bir süre yaşamımızın vazgeçilmezleri arasında olacağa benziyor.

Salda Gölü ziyaretinizde herhangi bir yasal yaptırımla karşılaşmamanız için kesinlikle bu kuralları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Plajlarda Sigara İçmek Yasak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Bakan Murat Kurum Salda Gölü ziyaretleri esnasında, Salda Gölü’nün Türkiye’de sigara içilmeyen ilk dumansız sit alanı bölgesi oluşturulması için çalışma yürütüldüğünü ifade etmişlerdi.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Sağlık Bakanlığının Tütünle Mücadele Eylem Planı kapsamında Salda Gölü’nde sigara içilmesinin yasaklanacağını ve dumansız hava sahası oluşturulacağını söylemişti.

Normalleşme sürecinin bu aşamasında izmaritlerden virüs bulaşmaması için plajlarda sigara içilmesi de yasaklandı. Sadece Salda Gölü’nde değil bütün plajlarda bu uygulama mevcut.

Beyaz kumsalların sigara izmaritleriyle dolup görüntü kirliliği oluşturmaması ve kumların zarar görmemesi için Salda Gölü plajlarında sigara içmemenizi öneriyoruz.

Özel Alanlar Oluşturulacak

Soyunma kabinleri ve duş alanlarının olduğu yerlerde fiziksel mesafe kurallarına riayet edilecek. Bu alanlarda insanların iç içe sıra beklemesinin önüne geçmek için güvenlik şeritleri yer alacak.

9 metrekarelik alanda 3 kişinin birlikte durmasına, piknik yapmasına izin verilebilecek.

Piknik alanları ve plajlarda yığılmanın önüne geçmek için içeriye sınırlı sayıda insan alınacak.

Çevre Düzenlemesi Tamamlanmadan Sezon Devam Edecek

Salda Gölü’nün iki büyük plajı Maldivler ve Halk Plajı’ndaki çevre düzenlemeleri halen devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak, Salda Gölü çevre düzenlemesi kapsamında devam eden çalışmaların yeni sezona yetişmeyebileceğini, gelen ziyaretçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Salda’daki o nezih ortamda sağlanılan doğayla barışık hizmetleri devam ettireceklerini ifade etmişlerdi.

Yeni hayat düzeninde Salda Gölü’ndeki uygulamalar hakkında yapılan açıklamalar doğrultusunda sizlere detaylı bilgi vermeye devam edeceğiz.

Kontrol Et

Vali Ali Arslantaş Çalışmaları Açıkladı

Salda Gölü’ne Bisiklet Yolu ve Kamp Alanı

Salda Gölü’ne Bisiklet Yolu ve Kamp Alanları Yapılacak Burdur Valisi Ali Arslantaş, sosyal medya hesabından, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.