Salda Gölü’nde Yine Dünya Rekoru Kırıldı

Salda Gölü’nde Yine Dünya Rekoru Kırıldı

Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Milli Sporcu Derya Can, bembeyaz kumsallarıyla nam salmış Salda Gölü’nde 2 dakika 5 saniyede 68 metreye dalarak, kadınlar tatlı su serbest dalış dünya rekorunu kırdı. Geçtiğimiz günlerde aynı dalda rekoru yine Salda Gölü’nde milli sporcu Şahika Ercümen 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak kırmıştı.

Gölde dalış yapacağı yere geldiğinde suya girip bir süre ısınma çalışması yapan Derya Can, kendisi için oluşturulan özel platformun bulunduğu alanda dalışa geçti. 68 metre derinliğe erişen milli sporcu, 2 dakika 5 saniye sonra yüzeye çıktı.

Yirmi saniye kimseyle temas etmeden bekleyen, daha sonra elini havaya kaldıran Derya Can’ın rekoru kırdığı, Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri tarafından teyit edildi.

Derya Can, 68 metreyle kadınlar paletsiz ip destekli değişken ağırlık tatlı su kategorisinde dünya rekorunun yeni sahibi oldu.

Rekoru Öğretmenlere Hediye Ediyorum

Türk bayrağı açarak kıyıya çıkan Derya Can, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Çok mutluyum, bugün çok güzel bir gün. Su çok soğuk ancak güzel bir dalıştı. Bugün Öğretmenler Günü, ben de bir öğretmenim. Bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum, rekorumu onlara hediye ediyorum. Buraya gelirken sponsorumuz yoktu, ekibimizle ‘Gideceğiz ve bu rekoru kıracağız.’ dedik. Kredi çektim, masrafları ödedik. Daha sonra Burdur Valiliğinin ve belediye başkanımızın destekleriyle başvuru masraflarını ödedik.”

Antrenmanlarda İki Kez Dünya Rekorunu Geçti

Kariyerinin dokuzuncu dünya rekorunu kırdığını anlatan milli sporcu, “Sponsor bulamadığımız için hakemlerin rekora iki gün kala biletlerini aldık, buraya gelmeyi kabul ettiler. Onlara da çok teşekkür ederim. Önümüzdeki yıl 2-3 projemiz var, sürpriz olacak. Salda Gölü’yle ilgili de planlarımız var. Buraya gelirken hiçbir şeyimiz yoktu. ‘Mutlaka bizi misafir edecek bir köylü, kasabalı buluruz.’ dedik. Belediye başkanı bize kalacak yer ve yiyecek de verdi.” diye konuştu.

Burdur Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu da Derya Can’ı tebrik ederek, “Bu dalışlar Salda Gölü’nün sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi açısından bizim için önemli. Bakanlıklarımız ve Valiliğimizin öncülüğünde Salda Gölü’nün korunarak gelecek yıllarda daha düzenli biçimde vatandaşlarımızın hizmetinde olması için gerekli çalışmalar yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Derya Can’ın rekoru, CMAS Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra kesinleşecek.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA Mars'a İniyor Canlı İzle

NASA, Mars’a İniş Yapıyor! Canlı İzle!

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Mars’a İnişi Canlı Olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend