Salda Gölü’nün Suyu Azalıyor

Salda Gölü’nün Su Seviyesi Hızla Azalıyor

Ülkemizde kuraklık her geçen yıl kendisini daha acı bir şekilde hissettirirken Salda Gölü de kuraklıktan nasibini alarak küçülmeye devam ediyor. Salda Gölü çanağındaki su seviyesi hızla azalırken, artık gölün bir çok plajında çekilme net bir şekilde görülebiliyor. Kuruyan plajlarda derin yarıklar oluşmuş durumda.

Ülkemizdeki kuraklık sonucu bütün göllerde devam eden kuraklık, Salda Gölü’ne de bulaştı. Kapalı havzalı Salda Gölü’nün su seviyesi hızla düşüyor. Gölün bütün plajlarından su seviyesindeki azalmayı gözlemlemek artık mümkün. Suların çekilmesiyle plajlarda geniş yarıklar oluşmuş durumda.

Göller Bölgesi Çöller Bölgesi Olacak

Salda Gölü’nün de içinde bulunduğu 65’ten fazla göle sahip Göller Bölgesi kuraklık ile birlikte çölleşmeye başladı. Nitekim Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Doç. Dr. Erol Kesici, ülkemizde daha çok Batı Akdeniz- Göller Yöresi, Konya ve Tuz Gölleri havzasında irili ufaklı 15’den fazla doğal gölün susuz alanlara dönüştüğünü ifade etmişti. Bu göller; Avlan, Seyfe Gölü, Ereğli Sazlığı, Kulu Gölü, Sarıgöl, Yarışlı, Kurugöl, Kırkpınar, Acıgöl, Uyuz Gölü, Suğla, Meke, Güvenç, Sasam, Kocagöl, Karagöl, Hotamış Sazlığı ve Küçük Göl.

Ayrıca hemen Salda Gölü’nün yakınındaki Burdur Gölü, son 35 yılda su seviyesinin üçte birini kaybetmiş durumda ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

1970-1980’li yıllarda Salda Tabiat Parkı Plajı
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Salda Tabiat Parkı Plajı Son Gelişmeler 2021

Tabiat Parkı Plajından Son Gelişmeler

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Salda Gölü Tabiat Parkı Plajından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend