Tarihi Sultan Pınarı İşletmesi Yıkılıyor

Tarihi Sultan Pınarı İşletmesi Yıkılıyor

Salda Gölü kenarındaki en eski işletme olan, adeta Salda Gölü’nün simgesi konumundaki tarihi Sultan Pınarı işletmesinin yıkımına başlandı. Deprem dayanıklılık testi sonucu çürük raporu verilen binanın yıkımından sonra yerine kanuna göre herhangi bir işletme yapılamıyor. Bir çok ana şahitlik eden çeşme ise yıkılmayacak.

Adını girişindeki çeşmeden alan Sultan Pınarı işletmesine, depreme dayanıklılık testi sonucunda yıkım kararı verildi. Kararın ardından restoran olarak kullanılan işletme boşaltılarak, yıkım işlemlerine başlandı.

Alanda Tarihi Su Değirmeni Bulunuyor

1960’lı yıllarda yapılan binanın hemen yanında eskiden tarihi su değirmeni bulunuyordu. Bugüne kadar su değirmeni, dinlenme tesisi, taverna olarak kullanılan işletme en son restoran olarak hizmet veriyordu.

Sultan Pınarı Çeşmesi Yıkılmayacak

Sultan Pınarı Gelin Damat

Sultan Pınarı Çeşmesi, yöre halkı tarafından manevi değeri olan bir yerdi. Yakın çevredeki hemen bütün düğünlerde gelin ve damat bu alana getirilir ve bu çeşmeden su içerlerdi.

Çeşmenin suyu, rakımı yüksek yaylalardan geldiğinden temiz ve soğuktu. İnsanlar, sıcak yaz günlerinde bile buz gibi olan çeşmeden su doldurmak için geliyor, serinliyor hatta evlerine bile götürüyorlardı.

Neyse ki Sultan Pınarı işletmesi için alınan yıkım kararından sonra alanda bulunan çeşme yıkılmayacak, halen kullanımda olacak.

Sultan Pınarının Yıkımına Başlandı

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Salda Gölü’nde Yeni Dalış Rekoru Denemesi

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Salda Gölü’nde Yeni Bir Dalış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend