ANTBİSDER Salda Gölü’nde

 

ANTBİSDER Salda Gölü’nde

Antalya Bisiklet Derneği (ANTBİSDER), Salda Gölü’nde kirlenme ve gölün su seviyesindeki azalmaya dikkat çekmek için Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen 100 katılımcı ile Salda Gölü’nde 45 km pedal çevirdiler.

 

Salda_Bisiklet_Senligi_SaldaGoluComEtkinliğe, Antalya, Ankara, Konya, Mersin, İzmit, İstanbul, Bursa, İzmir, Denizli ve Burdur illerindeki bisiklet gruplarından bisikletçiler katıldı.

Antalya Bisiklet Derneği Başkanı Nafiz Sağdur yaptığı açıklamada, bisiklet festivalini Salda Gölündeki su kayıplarına dikkat çekmek ve Salda Gölü’nü tanıtmak için düzenlediklerini anlattı.

Salda Gölü etrafında tur atıp, bölgedeki köyleri ziyaret ettiklerini dile getiren Sağdur, “Bizler bisikletliler olarak, kültür ve sosyal elçiliği yapmaktayız. Bölgeyi gittiğimiz yerlere tanıtmaktayız. Salda Gölü Bisiklet Şenliği’nden derneğimize kalan bir miktar para ile Yeşilova’daki bir okula projeksiyon cihazı hediye ettik” dedi.

67 yaşındaki bisikletçi Metin Bilgin, bisiklete binmenin çok sağlıklı bir hobi olduğunu dile getirerek, bu hobide yaşın değil, hissetmenin önemli olduğunu vurguladı.

ANTBİSDER Genel Sekreteri Çilem Günebakan, küresel ısınma, motorlu araçların sayısının artması, taş ocaklarının ormanları katletmesi ve dolayısıyla oluşan iklim değişikliklerinin yarattığı su kayıplarına karşı farkındalık oluşturmak istediklerini ifade etti.

Bu değerlere sahip çıkmak için 100 katılımcıyla Salda Gölü’ne pedal çevirdiklerini söyleyen Günebakan şöyle konuştu:

“Sularımız gittikçe kayboluyor, yok oluyor. Suların kaybolması ciddi anlamda suyun içerisinde yaşayan canlıların, endemik bitki örtüsünün kaybolması anlamına geliyor. Bu da bizim korkulu rüyamız. Bisiklet bunun neresinde? Bisiklet, çevre dostu bir ulaşım aracıdır. Havaya sıfır karbon salar. Ama motorlu taşıtların hepsi, maalesef dünyamıza ciddi anlamda karbon salıyor. Mayıs ayındayız ama iklimde değişiklik var. Mayıs, mayıs olduğunu bilmiyor diyelim. Bizler buna dikkat çekmek istedik. Burada emek veren katılımcıların burayı anlatmasıyla daha fazla çevrecilerin gelmesini istiyoruz. Burada çevreye uyumlu yapılar olabilir ama asla betonlaşma istemiyoruz. Taş ve mermer ocaklarını kesinlikle istemiyoruz. Doğayı koruyun, sevin. Çocuklarınıza bırakabileceğiniz tek emanet, çevreniz ve doğa güzelliklerinizdir.”

Sonrasında Salda Gölü kıyısında, 7 grubun dörderli takımlar halinde katıldığı bayrak yarışı düzenlendi. Yarışta, Bursa, Mersin ve Antalya’dan bisikletçilerin yer aldığı grup birinci oldu. Dereceye giren gruplara, dernek yöneticileri madalya taktı.

2015 ANTBİSDER SALDA GÖLÜ GEZİSİ

Fotoğraflar ANTBİRDER sitesinden alınmıştır.
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA, Salda Paylaşımlarına Devam Ediyor

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Salda Gölü Paylaşımlarına Devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend