Salda Gölü Karstik Değil Tektonik Oluşumlu

Salda Gölü Karstik Değil Tektonik Oluşumlu

TUBİTAK tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda “Salda Gölü Çevresinin Jeolojik Yapısı ve Gölün Oluşumu” adlı proje bölge birincisi oldu.

Salda_Golu_Tubitak_Basarisi_SaldaGoluComTübitak tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bursa’da yapıldı. Tübitak’a gönderilen 255 projeden 52 tanesi Bursa Bölge sergisinde sergilenmeye değer bulundu. Kütahya Yavuz Selim Koleji bu yarışmaya coğrafya dalında “Salda Gölü Çevresinin Jeolojik Yapısı ve Gölün Oluşumu” adlı projeyle katıldı. İki gün süren sunumların sonunda proje bölge birincisi olarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

Projede danışmanlık görevini üstlenen Coğrafya Öğretmeni Ünal Alp: “Salda Gölü; Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya Bölümü’nün kuzeyinde Göller Yöresinin küçük bir gölüdür. Alan bakımından küçük olmasına rağmen(45 km) Türkiye’nin en derin göllerinden biridir (187 m). Ortaöğretim 10. Sınıf MEB Yayınları ders kitabında ve birçok kaynakta Salda Gölü’nün karstik oluşumlu bir göl olduğu bildirilmektedir. Bu projede Salda Gölü’nün oluşumu ile ilgili lise ders kitaplarındaki bir yanılgının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Gölün içerisine yerleştiği havza KD-GB uzanımlı Burdur Gölü havzasından bir eşikle ayrılmaktadır. Havzanın şekillenmesi ve günümüzdeki görünümünü alması Üst Pliosende olmuştur. Saha Kuaterner başında faylanmalara yol açan yeni tektonik gelişmelere maruz kalmıştır. Havzada kuzey-güney ve doğu-batı yönlü doğrultu atımlı normal faylar tespit edilmiştir. Bu faylardan biri Kaletepe güneyinde olup, fay aynası gözlenebilir durumdadır. Gölün doğusunda yer alan ve kalker formasyonlarından oluşan Kaletepe’nin göle bakan kesimi oldukça diktir. Ortalama eğimi %70’i geçen bu yamacın yapılan arazi çalışmasında son derece parçalanmış olduğu görülmüştür. Bu bulgular gölün tektonik oluşumlu olduğunu desteklemektedir.” dedi.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

NASA Mars'a İniyor Canlı İzle

NASA, Mars’a İniş Yapıyor! Canlı İzle!

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar NASA, Mars’a İnişi Canlı Olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend