Burdur ve Salda Gölü Arasına ‘Lavanta Yolu Projesi’

Burdur ve Salda Gölleri Arasına ‘Lavanta Yolu Projesi’

Vali Hasan Şıldak, Salda Gölü’ne 2018 yılı içerisinde yapımı tamamlanan ve devam eden projeler hakkında bilgi verdi. Vali Şıldak bir lavanta tanıtım merkezi ve Burdur Gölü ile Salda Gölü arasında lavanta yolu projelerinin olduğunun müjdesini de verdi.

Salda Gölü ve çevresinin özel koruma alanı ilan edileceğini ve planladıkları projelerin sezon sonuna kadar bitirileceğini ifade eden Şıldak sözlerine şöyle devam etti:

Salda Gölü geçen yıl tahmini olarak 500 000 ziyaretçiyi gördü. Salda Gölü’nde çok önemli çalışmalar devam ediyor. Çevre Şehircilik ve Tarim ve Orman Bakanlığı birlikte çalışma yürüttüğümüz Bakanlığımız. Burası özel koruma çevre bölgesi ilan edilecek. Özel koruma çevre bölgesi demek buranın doğal mirasını gelecek nesillere temiz olarak, bozulmamış olarak intikalinin sağlanması demek olacak. Bunu çok önemsiyoruz. Yine koruma imar planı çalışmaları da Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından sonuçlandırılma noktasına geldi. Son olarak da yine Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından burada tesisler planlanıyor. Hem beyaz kumsal bölgesinde hem Belediye Halk Plajı bölgesindeki hazine arazilerini kullanmak suretiyle düzenli alanlar oluşturacağız. Temenni ediyorum ki bunları önümüzdeki turizm sezonuna yetiştirmek. Yetişmese dahi büyük bir oranda tamamlanmış olacağını ben şimdiden söyleyeyim. Bunların hazırlıkları yapılıyor.

Yine Tarım Orman Bakanlığımız uktesinde de bu göl çevresinde iki alanda bir mesire alanı bir de mevcut tabiat parkı alanının genişletilmesi çalışması sürüyor. Bu çalışmalarında ortası geçildi, sonuna doğru yaklaşılıyor. İnşallah hepisini birlikte hizmete girmiş olarak 2019’da görmeyi arzu ediyoruz.”bilgisi verdi.

Salda Gölü ile Burdur Gölü arasındaki hazine arazileri üzerinde vatandaşlara ücretsiz lavanta fidesi temin ederek ekim yaptırıp, yoğun bir lavanta bahçesi oluşturmak istediklerini belirten Vali Şıldak;

“İlimizin önemli turizm değerlerinden biri lavanta turizmi. Bunun geliştirilmesiyle de ilgili ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Tam olarak zamanlama bunda vermek zor. Bütün bu belirttiğimiz çalışma alanları koruma alanları olduğu için prosedürler biraz uzun zaman alıyor. Bu çalışmaları yine bu lavantayla ilgili sürdürdüğümüz alanda da benzeri bir koruma söz konusu olduğu için biraz yavaş gitse de 2019 yılı içinde büyük oranda tamamlanacağını söyleyebilirim. Bir lavanta tanıtım merkezi ve lavanta yolu projemiz var, Salda Gölü ile Burdur Gölü arasında. Hazine arazileri üzerinde vatandaşlarımıza ücretsiz lavanta fidesi temin ederek ekim yaptırıp, yoğun bir lavanta bahçesi oluşturmak istiyoruz ve bir de lavanta tanıtım merkezi alanımız olacak. Burada hem yeme içme tesisleri hem ürünlerin satışının yapıldığı ve üretiminin de sembolik olarak gösterildiği bir alan düşünüyoruz.

Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi

Kontrol Et

Salda Gölü’nde Yeni Dalış Rekoru Denemesi

Facebook Twitter Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Facebook Messenger Email Print Paylaşımlar Salda Gölü’nde Yeni Bir Dalış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

288016876334683_297675078702196
Share via
Canlı Destek
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hoş Geldiniz!Salda GölüWhatsApp
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
Salda Gölü TanıtımSalda Gölü ve çevresi hakkında detaylı bilgi
Send this to a friend